مقالات

5 روش آسان برای تهیه آب مقطر

distilled-water-cover

آب مقطر با تراکم بخار آب در آب مایع تصفیه می شود. معمولاً فرآیند تقطیر شامل جوشاندن آب ناخالص و جمع آوری بخار متراکم شده در یک ظرف تازه است.

می توانید برای تهیه آب آشامیدنی در مواقع اضطراری از طریق موارد زیر آب را تقطیر کنید:

 • خاک مرطوب
 • گیاهان
 • برف و باران

در اینجا چندین روش برای تهیه آب مقطر توسط خودتان آورده شده است. اینکه کدام یک را انتخاب کنید به شرایط و منابع شما بستگی دارد.

اگر منبع گرما دارید ، مانند اجاق گاز یا آتش خاموش ، بهتر است آب آشامیدنی را برای آشامیدن مقطر کنید تا اینکه آن را به راحتی بجوشانید.
این بدان دلیل است که جوشاندن باعث از بین رفتن بسیاری از عوامل بیماری زا می شود ، اما آلودگی های شیمیایی  و اسپورهای باکتریایی خاصی را از بین نمی برد.

این روش را می توانید با هر آبی از جمله آب دریا ، آب مشکوک شیر یا حتی آب از یک گودال استفاده کنید.

برای تقطیر آب ، به یک ظرف بزرگ برای نگهداری آب آلوده، یک ظرف کوچکتر که یا در ظرف بزرگتر شناور است.  و یا می تواند بالاتر از سطح آب قرار بگیرد ، و یک درب گرد و مناسب به ظرف بزرگ نیاز دارید.

 اگر مقداری یخ هم داشته باشید ، این روند خیلی سریعتر پیش می رود.

 • قابلمه 5 گالنی آلومینیومی یا استیل
 • درب گرد گلدان
 • کاسه فلزی یا شیشه ای که درون گلدان شناور است
 • تکه های یخ
 1. گلدان بزرگ را تا حدی پر از آب آلوده کنید.
 2. کاسه جمع آوری را روی آب شناور کنید. هدف این است که از درب وارونه آب به داخل این کاسه چک کنید ، بنابراین مطمئن شوید که کاسه آنقدر بزرگ باشد که بتواند قطره قطره را بگیرد.
 3. . درب قابلمه را برعکس روی قابلمه قرار دهید. هنگامی که آب را گرم می کنید ، بخار آب در گلدان بالا می رود ، به صورت قطرات روی درب متراکم می شود و در کاسه جمع می شود.
 4. قابلمه را گرم کنید. این فرآیند در صورت جوش آمدن آب سریعتر اتفاق می افتد ، اما اگر فقط گرم شود اشکالی ندارد.
 5. اگر تکه های یخ دارید ، آنها را بالای درب قابلمه قرار دهید. یخ درب قابلمه را لرز می دهد و به جمع شدن بخار آب در آب مایع کمک می کند.
 6. هنگام برداشتن درب دیگ احتیاط کنید تا در اثر بخار ، گلدان یا آب داغ دچار سوختگی نشوید.آب مقطر (آب درون ظرف جمع آوری) را در یک ظرف تمیز نگهداری کنید.

در حالت ایده آل ، آب را در ظرف استریل (ظرف غوطه ور در آب جوش) یا ظرف تمیز شده با ماشین ظرفشویی ذخیره کنید. از ظرفی برای ذخیره آب استفاده کنید تا با گذشت زمان آلودگی ها به داخل آب تمیز نریزند.

روش جمع آوری جایگزین

روش بهتر جمع آوری آب مقطر خارج از گلدان است. اساساً ، این هنوز یک کار ساده است.

این روش از روش اول برتر است زیرا خطر آلودگی آب تمیز به آب “کثیف” را کاهش می دهد و امکان گرم شدن مداوم آب منبع را فراهم می کند.

یک گزینه این است که قیف را به جای درپوش روی آب جوش قرار دهید.

از لوله های پلاستیکی آکواریوم یا لوله های مسی برای اتصال انتهای قیف به بطری مجموعه استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که بطری جمع کننده از قیف پایین تر است ، بنابراین جاذبه می تواند آب را تخلیه کند.

آب مقطر از باران یا برف

راه دیگر برای تهیه آب مقطر این است که به مادر طبیعت اجازه دهید کار را برای شما انجام دهد.

باران و برف به طور طبیعی آب مقطر هستند. آب از خشکی ، اقیانوس ، دریاچه ها و رودخانه ها تبخیر می شود و در جو متراکم می شود و به عنوان بارش سقوط می کند.

بارش ذرات را از هوا جمع می کند ، اما به جز در مناطق بسیار آلوده ، نوشیدن به اندازه کافی خالص است.

همچنین ، مهم است که باران یا برف تازه از آسمان جمع شود.

باران یا برف را در یک ظرف تمیز جمع کنید. وقت بگذارید هر رسوبی به ته کاسه بریزد. می توانید این آب را بنوشید و یا با فیلتر کردن از طریق فیلتر قهوه یا جوشاندن ، آن را بیشتر تصفیه کنید.

آب گیاهان ، لجن یا ادرار را مقطر کنید

در شرایط اضطراری ممکن است به موارد زیبایی مانند گلدان و آتش دسترسی نداشته باشید. پس نگران نباشید هنوز می توان آب را با استفاده از یک خورشیدی خانگی تقطیر کرد.

در این روش تقطیر از گرمای خورشید برای تبخیر آبی که می توانید برای نوشیدن جمع کنید استفاده می شود.

می توانید از هر منبع رطوبت مانند ادرار ، شبنم ، گیاهان ، خاک مرطوب یا آب دریا استفاده کنید.

با این حال ، مراقب باشید از گیاهان سمی پرهیز کنید زیرا سموم فرار ممکن است آب را آلوده کنند.

 • کاکتوس ها
 • سرخس ها
 • علف ها

به طور کلی برای استفاده ایمن نیستند. عیب عمده این روش این است که جمع آوری آب به مدت طولانی نیاز دارد.

 1. در مکانی آفتابی در زمین سوراخ کنید.
 2. یک فنجان در وسط پایین سوراخ قرار دهید تا آب  جمع شود.
 3. انبوه گیاهان غیر سمی یا خاک مرطوب را در اطراف قسمت خارجی جام قرار دهید.
 4. سوراخ را با یک قطعه پلاستیک بپوشانید و آن را با سنگ یا خاک محکم کنید. سعی کنید تا حد امکان سوراخ را آب بندی کنید تا از رطوبت خارج نشود. پلاستیک آب را به دام می اندازد و همچنین گرما را از طریق اثر گلخانه ای به دام می اندازد.
 5. یک سنگریزه یا وزن کوچک دیگر را روی پلاستیک درست بالای فنجان دفن شده قرار دهید. با تبخیر آب ، آن بر روی پلاستیک متراکم شده و به طرف فرورفتگی می افتد و در نهایت به درون فنجان می ریزد.
 6. فقط با نوشیدن آب یا افزودن گیاهان یا خاک بیشتر با تنظیمات خود اشتباه نکنید. هر بار که پلاستیک را آب بندی نمی کنید ، رطوبت را آزاد کرده و روند کار را کند می کند.
روش ساخت آب مقطر به سبک خورشیدی

روش ساخت آب مقطر به سبک خورشیدی

از کیت تقطیر خانگی استفاده کنید

خرید آب مقطر اغلب ارزان تر از تهیه آن است زیرا برای گرم کردن آب هزینه سوخت یا برق بالا است.

اما ، کیت های تقطیر خانگی می توانند هزینه کمتری نسبت به آب بطری داشته باشند ، به خصوص اگر از نور خورشید (گرمای خورشید) برای گرم کردن آب استفاده می کنید.

قیمت کیت های تقطیر خانگی معمولاً از 100 دلار تا چند صد دلار است. کیت های گران قیمت تر برای آزمایشگاه ها یا برای پردازش حجم زیادی از آب استفاده می شود.

جوانب مثبت و منفی نوشیدن آب مقطر

نظر مثبت ، نوشیدن آب مقطر ایمن تر از آب آلوده است. وقتی تنها آب موجود آب دریا ، آب رودخانه یا جویبار یا تأمین آب مشکوک  باشد . ابن آب تقطیر شده می تواند جان انسان ها را نجات دهد.

همچنین آلاینده های کمیاب که همیشه در یک منبع آب شهری وجود دارد را از فرآیند تصفیه ، از جمله آلومینیوم باقیمانده ، کلر ، فلوئور و کلرآمین ها ، از بین می برد.

با تقطیر ، رادیونوکلیدها ، فلزات سنگین (از جمله سرب برخی از لوله کشی ها) و بسیاری از ترکیبات آلی از بین می روند.

سطح بالای تصفیه همچنین بحث در مورد نوشیدن آب مقطر ، حداقل در دراز مدت است.

استفاده ار آب تقطیرشده در دراز مدت ، مواد معدنی مفید مانند منیزیم و کلسیم را از بین می برد. این مواد معدنی به ویژه برای سیستم قلبی عروقی با اثرات مثبت سلامتی انسان بسیار ضروری است

در صورتی که آب مقطر تنها منبع آب آشامیدنی است ، تهیه این مواد معدنی از منابع دیگر مهم است.

منابع :

 • Anjaneyulu, L.; Kumar, E. Arun; Sankannavar, Ravi; Rao, K. Kesava (13 June 2012). “Defluoridation of drinking water and rainwater harvesting using a solar still”. Industrial & Engineering Chemistry Research. 51 (23): 8040–8048. doi:1021/ie201692q
 • Fischetti, Mark (September 2007). “Fresh from the Sea”. Scientific American. 297 (3): 118–119. doi:1038/scientificamerican0907-118
 • Kozisek F. (1980). “Health risks from drinking demineralised water”. Nutrients in Drinking Water. World Health Organization. pp. 148–159. ISBN 92-4-159398-9.
 • O’Meagher, Bert; Reid, Dennis; Harvey, Ross (2007). Aids to survival: a handbook on outback survival(25th ed.). Maylands, W.A.: Western Australia Police Academy. ISBN 978-0-646-36303-5.
 • Taylor, F. Sherwood (1945). “The Evolution of the Still”. Annals of Science.  (3): 186. doi:1080/00033794500201451

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *