مقالات

5 تا از متداول ترین مواد شیمیایی صنعتی

5of-the-most-common-industrial-chemical

هزاران مواد شیمیایی صنعتی وجود دارد. برخی از آنها برای تولید کالاهای مصرفی ، برخی دیگر برای ایجاد انرژی و برخی حتی در تولید سایر ماده های شیمیایی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

حال می خواهیم بررسی کنیم که کدام مواد شیمیایی برای تولید صنعتی در مقیاس جهانی مهمترهستند؟


مواد شیمیایی صنعتی پرکاربرد در جهان

 1. اسید سولفوریک (H2SO4)
 2. اتیلن (C2H4)
 3. هیدروکسید سدیم (NAOH)
 4. پروپیلن (C3H6)
 5. نیتروژن (N2)

در زیر به شرح این 5 ماده شیمیایی می پردازیم:


1.اسید سولفوریک (H2SO4)

اسید سولفوریک متداول ترین مواد شیمیایی صنعتی در جهان است. کاربرد اصلی صنعتی آن ساخت اسید فسفریک است. که ماده اصلی تولید بیشتر کودهای شیمیایی می باشد.

اسید سولفوریک یک جز مهم برای تولید فلز ، به ویژه در تولید مس و روی و همچنین تمیز کردن فولاد است. میزان تولید اسید سولفوریک بیش از 3 درصد در سال رشد می کند و بیشتر تقاضای منطقه آسیا و اقیانوسیه است.

2.اتیلن (C2H4)

سالانه بیش از 150 میلیون تن اتیلن تولید می شود . که بیش از هر ترکیب آلی دیگر است. تقاضای آن را می توان تا حد زیادی به پیشرفت در تولید پلیمر ، به ویژه پلی اتیلن ها نسبت داد.

همچنین می تواند برای ساخت سایر مواد شیمیایی صنعتی مانند اتانول مورد استفاده قرار گیرد.

اتیلن چگونه تولید می شود؟

معمولاً از طریق ترک خوردگی بخار نفت خام ناشی از فرآیندی که معمولاً به آن “فرکینگ” می گویند. هیدروکسید سدیم (NAOH) هیدروکسید سدیم یک ترکیب غیر آلی است که برای بسیاری از صنایع حیاتی است. برای مصارف صنعتی از تولید کاغذ تا تولید منسوجات تا تولید ماده تمیز کننده استفاده می شود.

سالانه بیش از 70،000،000 تن تولید می شود. این ماده به طور مشترک در حین تولید کلر به عنوان محصول مشترک بدست می آید. محبوبیت آن عمدتا به ارزان بودن و توانایی “مالش” گازها برای از بین بردن موثر اسیدها در هنگام سوزاندن بستگی دارد.

3.پروپیلن (C3H6)

پروپیلن همچنین به عنوان پروپن ویا متیل اتیلن شناخته می شود ، یک ترکیب گاز آلی است. این یک محصول جانبی طبیعی از فرآیند تخمیر است ، و آن را به یک ترکیب شیمیایی مهم برای پیشرفت بخش شیمی سبز تبدیل می کند.

برعکس ، از سوخت های فسیلی نیز تولید می شود. پروپن از نظر صنعت پتروشیمی و به عنوان ماده اولیه انواع محصولات بسیار چشمگیر است. سالانه بیش از 85،000،000 تن از آن در سطح جهان تولید می شود ، در درجه اول به عنوان سوخت یا برای تولید لاستیک / پلاستیک.

5.نیتروژن (N2)

سالانه صدها میلیون تن گاز نیتروژن تولید می شود. نیتروژن وقتی با هیدروژن ترکیب شود ، آمونیاک تولید می کند که خود یک مواد شیمیایی مهم صنعتی است.
کاربرد نیتروژن (ازت)
 برای مجموعه ای از محصولات از جمله موارد زیر کابرد دارد:
 • کودها
 • پارچه ها
 • رنگ ها
 • مواد منفجره
 • به عنوان یک گاز ، “جو غیر واکنشی” نیز ایجاد می کند و بنابراین برای نگهداری مواد غذایی و در صنعت الکترونیک استریل مفید است.
 • به صورت مایع ، نیتروژن برای تحقیقات پزشکی و حفظ آن مهم است.

نیتروژن معمولاً با استفاده از فرایندی به نام تقطیر کسری تولید می شود.


									

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *