مقالات

6 مزیت استفاده از تیتراسیون کولومتریک و روش کار آن

تیتراسیون کلومتریک

تیتراسیون کولومتریک

نوع معرف تیتراسیون کولومتریک یک روش کاملاً دقیق برای تعیین آب است. این به عنوان یک روش مطلق شناخته شده است.

سلول کولومتریک شامل دو محفظه ، آند و کاتد است. نسبت به وجود آب بسیار حساس است و بنابراین سلول باید در برابر هرگونه رطوبت از خارج قابل نفوذ نباشد.

پیش تیتراسیون بنابراین یک فرآیند طولانی تر در تیتراسیون KF کولومتریک است. نمونه از طریق سپتوم به داخل سلول که به خارج بسته است ، تزریق می شود. در تیتراسیون کولومتریک از معرف KF کولومتریک استفاده می شود که به جای ید حاوی ید است.

تیتراسیون کلومتریک  (کارل فیشر کلومتریک 109255)

تیتراسیون کلومتریک (KafiCoulomat-C109255)

با استفاده از روش کولومتریک تیتراسیون KF ، تیترن در داخل سلول تیتراسیون با واکنش الکتروشیمیایی تولید می شود. سلول دارای یک الکترود ژنراتور با جریان متناوب برای تولید یدید به جای بورت تیتراسیون قطبی شده است.

ید موجود در واکنش در آند تحت اکسید شدن ید و ید قرار می گیرد و سپس ید با آب نمونه واکنش می دهد تا زمانی که آب تمام شود. پس از رسیدن به نقطه پایان ، محتوای آب از مقدار جریان مورد نیاز تا این نقطه محاسبه می شود.

از مزایای استفاده از تیتراسیون کولومتریک KF در نمونه هایی با آب بسیار کم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  حساسیت بهتر
  • سرعت تیتراسیون بالاتر
  •  بدون نیاز به کالیبره کردن معرف، هر بار که ید درجا تولید می شود.
  •  نیازی به جایگزینی حلال در هر بار نیست.
  • چندین نمونه را می توان بدون بارگیری مجدد معرف آزمایش کرد.
  •  افزایش اقتصاد
تیتراسیون کلومتریک(kafiCoulomat-C109257)

تیتراسیون کلومتریک(kafiCoulomat-C109257)

تشخیص نقطه پایان یک نشانگر

تشخیص نقطه پایان یک نشانگر بسیار حساس استفاده می شود ، یعنی یک نشانگر الکترود دو پلاتین که از جریان متناوب استفاده می کند. مقدار جریان عبوری برای دستیابی به تولید الکترولیتی کافی ید تا این مرحله اندازه گیری شده و مقدار آب مربوطه محاسبه می شود.

محدوده نمونه

محدوده نمونه، نمونه تیتراسیون کولومتریک می تواند حتی مقدار کمی از آب موجود در گازها را تشخیص دهد. معمولاً نمونه ای که دارای محتوای آب تا حدود 2٪ از نمونه ، یا 200 میکروگرم آب است . توصیه می شود ، که به معنای اندازه نمونه مایع کل 10 میلی لیتر است.

نمونه تیتراسیون کولومتریک ایده آل نمونه ای است که حاوی کمتر از 1٪ آب باشد ، در مجموع 2 میلی لیتر یا کمتر نمونه دارد و کمتر از 20 میکروگرم آب بازده دارد.

نمونه های بزرگتر سلول را خیلی سریع پر می کنند و این امر تمیز کردن سلول و بارگیری مجدد معرف را ضروری می کند و باعث کاهش زمان خرابی می شود.

تیتراسیون حجمی برای نمونه های بالای 10 میلی لیتر و 2٪ آب ترجیح داده می شود. محدوده حلال تعیین کولومتریک با محدوده حلال محدود می شود و در صورت عدم وجود حلالهای مناسب باید از کوره KF برای خارج کردن آب از نمونه به فضای دیگر که مستقیماً اندازه گیری می شود استفاده کرد.

بنابراین نیاز به اجاق گاز KF با روش حجمی محدودتر است زیرا می توان از طیف وسیعی از حلالها استفاده کرد. به طور كلی ، روش حجمی زمانی ترجیح داده می شود كه نمونه بتواند در حلالهای موجود حل شود و احتمالاً حاوی كمتر از 1٪ آب باشد.

.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *