مقالات

3 کاربرد مهم گوارگام در صنعت

applications-of-guargam-cover

در مقاله ی قبل با گوارگام به طور کامل آشنا شدیم حال می خواهیم به کاربردهای این ماده در صنایع مختلف بپردازیم با ما همراه باشید:

استفاده از گوارگام به دلیل خواص طبیعی آن، که شامل توانایی تشکیل پیوند هیدروژنی با مولکول های آب است، هر روز در صنایع بی شماری در حال گسترش است.

این جنبه به تنهایی باعث می شود صمغ گوار برای بسیاری از اهداف مختلف مناسب باشد و به طور فزاینده ای آن را به عنوان یکی از ضروری ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی در سراسر جهان قرار دهد.

کاربردهای گوارگام

این ماده بیشتر به عنوان قوام دهنده و تثبیت کننده استفاده می شود. انواع مختلف پودر صمغ گوار کاربردهای متفاوتی دارند:

گوارگام در صنایع غذایی

گوارگام در صنایع غذایی

گوارگام در صنایع غذایی

از دهه 1950، گوارگام  برای تولید غذاهای فرآوری شده استفاده می شود، که در آن به عنوان غلیظ کننده عمل می کند و از تشکیل کریستال های یخ که برای جنبه های خامه ای بستنی ضروری است، جلوگیری می کند.

گوار همچنین به دلیل توانایی منحصر به فرد خود در بهبود بافت و ساختار خرده نان و کمک به عملکرد خمیر و افزایش ماندگاری، یک ماده ضروری در محصولات پخته شده به حساب می آید.

  • غذاهای سرخ شده: صمغ گوار میزان روغن جذب شده توسط غذا در هنگام سرخ کردن را کاهش می دهد.
  • ماست: می تواند بافت را خامه ای تر کند.
  • کیک: صمغ گوار جایگزین چربی می شود و سفتی آن را افزایش می دهد.
  • پاستا: بافت را بهبود می بخشد.
  • سس کچاپ: قوام غلیظ تری به آن می دهد.
  • نوشیدنی ها: به برخی از نوشیدنی ها ماندگاری بیشتری می دهد.
  • پنیر: صمغ گوار از خیس شدن پنیر جلوگیری می کند و ماندگاری بیشتری به آن می دهد و همچنین آماده سازی پنیر فرآوری شده را تثبیت می کند.
  • فرآورده های گوشتی: در گوشت هایی  مانند سوسیس و کالباس، صمغ گوار از جدا شدن چربی جلوگیری می کند و مایعات را نیز کنترل می کند.

به طور کلی این ماده سوپ ها، آبغوره ها، محصولات پخته شده، ماست،شیر و پنیر را غلیظ می کند.

از گوار در تولید غذاهای حیوانات خانگی نیز استفاده می شود و با توجه به اینکه پوسته صمغ گوار شکافته می شود و جوانه دانه گوار سرشار از پروتئین است، پودر گوار اغلب برای دام هایی مانند گاو، گوسفند، بز، گاومیش، گوزن تغذیه می شود.

صمغ گوار و چاه نفت، صنایع حفاری و معدن

صمغ گوار در صنعت حفاری

صمغ گوار در صنعت حفاری

پودر صمغ گوار چندین هدف مهم را در صنعت معدن انجام می دهد. پلی ساکاریدهای طبیعی، مانند صمغ گوار، مقرون به صرفه هستند، مقاومت بالایی در برابر تخریب مکانیکی و حرارتی دارند و زیست تخریب پذیر هستند، که تضمین می کند که دوستدار محیط زیست می باشند.

پودر صمغ گوار با عمل به عنوان یک بازدارنده خوردگی سبز رنگ، که وقتی در غلظت های بسیار کم به آن اضافه شود، از تماس فلزات و عوامل خورنده با سطح جلوگیری می کند، به حمل و تولید روغن کمک می کند.

یک نوع جدید از صمغ گوار اصلاح شده وجود دارد که باعث کاهش شدید کشش های سطحی می شود، و در طول عملیات بازیابی نفت می تواند به عنوان وسیله ای موثر برای شکستگی مایعات عمل کند.

گوارگام در صنعت داروسازی

گوارگام در صنعت داروسازی

گوارگام در صنعت داروسازی

کاربردهای گوارگام در دنیای داروسازی بسیار زیاد است.

این ماده به عنوان یک ماده چسبنده، غلیظ کننده، تثبیت کننده و همچنین یک ضد میکروبی، اشتها آور و ملین عمل می کند که آن را برای کاربردهای درمانی ایده آل می کند.

صمغ گوار به دلیل ترکیب شیمیایی متمایز، عدم سمیت و این واقعیت که می توان آن را با سایر مواد به صورت جداگانه و گاهی اوقات به صورت غلیظ نیز پخش کرد، بسیار مطلوب است.

در ساخت قرص‌ها، صمغ گوار به‌عنوان یک اتصال دهنده و تجزیه‌کننده عمل می‌کند که باعث می‌شود قرص در اثر تماس با رطوبت تجزیه شود و اثر دارویی خود را اعمال کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *