مقالات

چه مواد شیمیایی برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده می شود؟

drinking-water-purification-chemicals-cover

تصفیه آب آشامیدنی شامل حذف هر گونه آلاینده از منابع آبی است که ممکن است باعث آسیب شود. روش‌های تصفیه بسته به منطقه و اینکه چه مواد معدنی و شیمیایی در منبع آب برجسته‌تر هستند، متفاوت است، اما معمولاً شامل استفاده از مواد شیمیایی است.

مواد شیمیایی تصفیه آب

کلرامین ها

کلرامین ها و سایر مواد شیمیایی مانند کلر رایج ترین راه برای تصفیه آب آشامیدنی هستند.

کلر خالص نیز یک ماده شیمیایی رایج است، اما اگر به روش های نادرست استفاده شود یا در مقادیر بسیار زیاد وجود داشته باشد، می تواند سمی باشد. هم کلر و هم کلرامین برای از بین بردن باکتری ها و سایر مواد مضری که ممکن است در منابع آب آشامیدنی یافت می شوند، عمل می کنند.

دی اکسید کلر

دی اکسید کلر که می تواند برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده شود. با این حال، به دلیل فرار بودن گازی که تولید می کند (که به راحتی قابل احتراق است) و به دلیل افزایش سطح کلریت که از سطوح توصیه شده توسط دولت ایالات متحده عبور کرده است، دیگر به دفعات استفاده نمی شود.

آب اکسیزنه 

تصفیه آب آشامیدنی

تصفیه آب آشامیدنی

 هیدروژن پراکساید ماده شیمیایی دیگری است که اغلب به آب آشامیدنی اضافه می شود تا به تصفیه آن کمک کند. پراکسید هیدروژن معمولاً با یک فعال کننده به نام اسید فرمیک ترکیب می شود و روی تک یاخته ها و پاتوژن های مضر موجود در منبع آب به خوبی عمل می کند.

با این حال، تصفیه آب بیشتر از کلر طول می کشد، و اگر به درستی استفاده نشود، می تواند به یک فیتوتوکسین (یا سم گیاهی که قادر به کشتن انسان در دوز کافی است) تبدیل شود. همچنین سطح PH آب را تغییر می دهد که به مواد شیمیایی اضافی برای بازگرداندن pH به حالت عادی نیاز دارد.

خرید آب اکسیژنه از شیمی رو

برای خرید آب اکسیژنه  همین حالا می توانید ثبت سفارش خود را به صورت آنلاین انجام دهید و در کوتاه ترین زمان ممکن محصول مورد نیاز خود را در دریافت نمایید.

کربن فعال (کربن اکتیو)

کربن فعال در تصفیه آب

کربن فعال در تصفیه آب

کربن اکتیو برای حذف طعم و بو و مواد آلاینده در تصفیه آب کاربرد دارد. این عمل از طریق حذف برخی ترکیبات آلی از آب انجام می شود. کربن اکتیو در داخل فیلتر کربنی ریخته می شود.

سدیم متابی سولفیت

سدیم متا بی سولفیت یک عامل احیا کننده قوی است. از این ماده برای حذف کلر که در مرحله پیش تصفیه به آب افزوده شده استفاده می گردد.

خرید سدیم متابی سولفیت از شیمی رو

سیلیس

سیلیس که ظاهری به شکل دانه های کریستالی ریز دارد در فیلتر شنی استفاده می شود. کاربرد فیلتر شنی به منظور حذف ذرات معلق در آب است. که موجب می شود کدورت آب قبل از ورود به دستگاه تصفیه آب از بین برود

فیلتر شنی مجهز به سیستم بکواش می باشد. عملکرد این سیستم به گونه ای است که ذرات ته نشین شده در آن را به خارج هدایت کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *