مقالات

اکریلیک چیست ؟

What is Acrylic-cover

اکریلیک (PMMA) چیست؟

اکریلیک یک هموپلیمر ترموپلاستیک شفاف است که بیشتر با نام تجاری “پلکسی گلاس” شناخته می شود.

این ماده شبیه پلی کربنات است که برای استفاده به عنوان جایگزین مقاوم در برابر ضربه برای شیشه مناسب است.

اولین بار در سال 1928 تولید شد و پنج سال بعد به بازار عرضه شد.

به طور کلی یکی از شفاف ترین پلاستیک های موجود در بازار در نظر گرفته می شود.

برخی از اولین کاربردهای این ماده در جنگ جهانی دوم بود که برای پریسکوپ های زیردریایی و همچنین پنجره های هواپیما، برجک ها و سایبان ها استفاده شد. هوانوردانی که چشمانشان به دلیل تکه‌های آکریلیک شکسته مجروح شده بود، بسیار بهتر از آنهایی بودند که تحت تأثیر تکه‌های شیشه شکسته شده بودند.

با کاربردهای گسترده این ماده در مقالات بعدی بیشتر آشنا می شویم با شیمی رو همراه باشید.

ویژگی های اکریلیک (PMMA) چیست؟

برخی از خواص کلیدی اکریلیک را بررسی می کنیم. PMMA به‌عنوان «ترموپلاستیک» طبقه‌بندی می‌شود (بر خلاف «ترموست»)، و نام آن به نحوه واکنش پلاستیک به گرما مربوط می‌شود.

مواد ترموپلاستیک در نقطه ذوب خود (160 درجه سانتیگراد در مورد اکریلیک) به مایع تبدیل می شوند.

یکی از ویژگی های مفید در مورد ترموپلاستیک ها این است که می توان آنها را تا نقطه ذوب خود گرم کرد و سرد کرد و دوباره بدون تخریب قابل توجه دوباره گرم کرد.

به جای سوزاندن، ترموپلاستیک‌هایی مانند آکریلیک مایع می‌شوند، که به آنها اجازه می‌دهد به راحتی قالب‌گیری شوند و سپس بازیافت شوند.

در مقابل، پلاستیک های ترموست را فقط یک بار می توان گرم کرد (معمولاً در طی فرآیند قالب گیری تزریقی). اولین گرمایش باعث می شود که مواد ترموست گیر کنند و در نتیجه یک تغییر شیمیایی ایجاد شود که قابل برگشت نیست.

اگر بخواهید یک پلاستیک گرماسخت را برای بار دوم به دمای بالا گرم کنید، به سادگی می سوزد. این ویژگی باعث می شود که مواد ترموست نامزد ضعیفی برای بازیافت باشند.

معایب اکریلیک

اکریلیک به طور کلی مقاومت و استحکام نسبتاً کمی دارد. بنابراین پلی کربنات برای کاربردهای بسیار سخت انتخاب بهتری است. اکریلیک خیلی قوی نیست و شکننده می باشد، به این معنی که بلافاصله بدون خم شدن زیاد می ترکد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *