مقالات

آسپارتیک اسید چیست؟

what-is-Aspartic Acid

آسپارتیک اسید چیست؟

آسپارتیک اسید یک آمینو اسید دوبازیک طبیعی با دو گروه کربوکسیل (یکی روی اتم آلفا کربن و دیگری در زنجیره جانبی) است و به نام اسید آمینه سوکسینیک نیز نامیده می‌شود.

آسپارتیک اسید در محیط های کشت، شوینده ها، مکمل های غذایی، میکروب کش ها و قارچ کش ها نیز مفید است. اسید آسپارتیک به اختصار Asp یا D نامیده می شود. منابع اصلی غذایی برای این ماده نیشکر و ملاس چغندر هستند.

آسپارتیک اسید نقش بسیار حیاتی در چرخه کربس (Krebs Cycle)  یا چرخه اسید سیتریک (Citric Acid Cycle) دارد که در آن در تشکیل سایر اسیدهای بیوشیمیایی و آمینه مانند آسپاراژین، متیونین، ایزولوسین و آرژنین، ترئونین، لیزین نقش دارد.

نقش آسپارتیک اسید در بدن

آسپارتیک اسید در درمان خستگی مزمن

آسپارتیک اسید در درمان خستگی مزمن

این اسید آمینه در درمان خستگی مزمن نیز نقش دارد. اسید آسپارتیک حرکت کوآنزیم NADH یا مولکول های نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید را از بدن سلول اصلی به میتوکندری آن آغاز می کند و سپس از آن برای تولید آدنوزین تری فسفات (ATP) استفاده می کند که به عنوان انرژی سوخت برای تمام فعالیت های سلولی عمل می کند.

 آسپارتیک اسید همچنین در انتقال مواد معدنی ضروری برای RNA و DNA سالم به سلول ها مفید است.

همچنین با کمک به افزایش تولید آنتی بادی ها و ایمونوگلوبولین ها که اساساً پروتئین های سیستم ایمنی هستند، سیستم ایمنی کلی را تقویت می کند.

اسید آسپارتیک به بالا نگه داشتن غلظت NADH در سلول های مغز کمک می کند و همچنین حافظه را افزایش می دهد که منجر به تولید بیشتر انتقال دهنده های عصبی و همچنین مواد شیمیایی مورد نیاز برای عملکرد طبیعی ذهنی می شود.

همچنین در برخی از واکنش‌های بیوشیمیایی برای حذف سموم اضافی مانند آمونیاک از سلول‌ها که برای مغز، سیستم عصبی و کبد بسیار مضر است، شرکت می‌کند.

در شرایطی که بدن دچار استرس می شود، مانند سایر اسیدهای آمینه غیر ضروری، دوز اضافی اسید آسپارتیک مفید خواهد بود که به طور کلی توسط مکمل های پروتئینی که اغلب به عنوان تقویت کننده انرژی در بازار عرضه می شوند، مفید خواهد بود.

 آیا آسپارتیک اسید در مراقبت از پوست موثر است؟

 آسپارتیک اسید یک آمینو اسید است که می تواند به تقویت سیستم دفاعی طبیعی پوست کمک کند و احتمال بروز علائم پیری ناشی از آسیب های محیطی را کاهش دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *