مقالات

کربنات باریم چیست و چه کاربردی دارد؟

what-is-Barium-carbonate

کربنات باریم چیست؟

رنگ سفید، کربنات باریم عنصر جامدی است که از محلول هیدروکسید باریم و اوره رسوب می کند.

فرمول شیمیایی این ماده BaCO3 است. این ماده به طور کلی ماهیتی سمی دارد و به اشکال دیگر مانند یک فرم معدنی به نام ویتریت می آید و همچنین می توان آن را از باریت ها با کمک رسوب تهیه کرد.

در لعاب های فیروزه ای نیز دیده می شود. توصیه می شود هنگام کار با این ترکیب شیمیایی اقدامات حفاظتی مناسبی انجام دهید زیرا این ماده به شدت سمی است.

این ماده به عنوان مونو کربنات باریم شناخته می شود.

ساختار و خواص شیمیایی کربنات باریم

کربنات باریم

کربنات باریم

نمک های BaCO3 که محلول هستند می توانند با باریم کربنات واکنش دهند و سولفات باریم را تشکیل دهند که در محلول و کربنات کلسیم باقی می ماند.

واکنش شیمیایی مربوطه در زیر آورده شده است:

BaCO3 + CaSO4 → CaCO3 + BaSO4 باریم کربنات می تواند با اسید هیدروکلریک واکنش داده و کلرید باریم، آب و دی اکسید کربن تشکیل دهد.

کاربردهای کربنات باریم

کربنات باریم در ساخت شیشه

کربنات باریم در ساخت شیشه

نمکی که بیشترین کاربرد خود را در صنعت سرامیک دارد، کربنات باریم به طور گسترده برای تولید محصولات سرامیکی استفاده می شود. 

 برخی از کاربردهای تجاری عمده کربنات باریم / BaCO3 شامل:

  • صنایع شیشه
  • حفاری نفت
  • عکاسی
  • سرامیک
  • مواد مغناطیسی باریم
  • رنگ
  • آجر و صنایع شیمیایی
  • باریم کربنات همچنین برای ساخت سرامیک های الکترونیکی، خازن ها، ترمیستورهای PTC و سایر انواع تجهیزات الکترونیکی استفاده می شود.
  • این ماده خام مهم برای تولید قطعات مغناطیسی و شیشه فیبر نوری استفاده می شود.

باریم کربنات منبع اکسید باریم است. اکسید باریم دمای ذوب را کاهش می دهد و شیشه متراکم تر می شود. اکسید باریم عمدتاً می تواند در شیشه های نوری و شیشه های سربی به جای آهک یا سرب قرمز استفاده شود.

لیوان های حاوی باریم مانند شیشه های سربی سنگین نیستند، اما به دلیل ضریب شکست بالا، درخشندگی مشابهی دارند.

اگر پخت لعاب در فضای اکسیداسیون انجام شود، ممکن است از این ماده به جای اکسید سرب استفاده شود.

مقادیر کمی از این اکسید درخشندگی لعاب را بهبود می بخشد، اما اگر مقدار این اکسید بیش از مقدار بهینه افزایش یابد، مات کننده است.

لعاب های حاوی این اکسید سمی هستند. اگر چه اکسید باریم در هنگام پخت مشکلی برای لعاب ایجاد می کند، اما سختی و پایداری شیمیایی لعاب را تغییر می دهد.

مزیت اصلی استفاده از باریم در مقایسه با سایر فلزات قلیایی خاکی در لعاب ایجاد درخشندگی بر روی سطح لعاب است. این عنصر نقش ارزنده ای در ایجاد لعاب کریستالی مات ریز دارد.

عناصری مانند اکسید باریم، اکسید تیتانیوم و اکسید کلسیم عمدتاً به ترکیب لعاب اضافه می شود و مصرف آنها به صورت خام کمتر است، زیرا در نتیجه تجزیه حرارتی کلسیم و کربنات باریم تشکیل ژل-ZnO و ترک خوردن لعاب می شود.

هنگام خروج گاز CO2 کربنات باریم به رس اضافه می شود تا نمک های محلول را در بدنه های آجر، کاشی و سفال رسوب کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *