مقالات

بازدارنده خوردگی چیست؟

what-is-corrosion-inhibitor

چکیده :

خوردگی یک فرآیند طبیعی است . استفاده از بازدارنده خوردگی(Corrosion Inhibitor) یک اقدام پیشگیرانه در برابر حمله خورنده به مواد فلزی است.

بازدارنده خوردگی محلول ساده ای برای محافظت از فلزات در برابر خوردگی در محیط آبی ارائه می باشند.

از بازدارنده  در فرآیندهای صنعتی و تجاری استفاده می شود تا از بین رفتن فلز را به حداقل برساند.


تاریخچه 

خوردگی را می توان به عنوان یک پدیده جهانی ، در همه جا مشاهده کرد. ما درهوا ، آب ، خاک و در هر محیطی با آن روبرو هستیم.

 خوردگی در بین مردم به عنوان زنگ شناخته می شود ، پدیده ای نامطلوب است، که درخشندگی و زیبایی مواد را از بین می برد و از عمر آنها می کاهد..

هزینه های خوردگی به صورت خرابی زودرس یا خرابی که نیاز به تعمیر و نگهداری ، تعمیرات و تعویض قطعات آسیب دیده دارد ، ظاهر می شود.

خوردگی اثرات زیست محیطی و اقتصادی گسترده ای بر روی تمام سطوح زیرساخت ها مانند بزرگراه ها ، پل ها ، ساختمان ها ، واحدهای فرآوری شیمیایی،  فلزی دارد.


خوردگی علاوه بر هدر رفتن مواد، بر محیط وفعالیت ها اثر می گذارد.

آگاهی از خوردگی و انطباق با اقدامات کنترل به موقع و مناسب کلید اصلی کاهش خطرات خوردگی است.

 برای جلوگیری از خوردگی فلزات، مواد شیمیایی به نام  بازدارنده خوردگی (corrosion Inhibitor) وجود دارد که در زیر به طور مختصر به شرح آن می پردازیم:

بازدارنده خوردگی (محلول وت بلاست)

بازدارنده خوردگی (محلول وت بلاست)

تعریف و طبقه بندی بازدارنده های خوردگی

بازدارنده های خوردگی کاربرد گسترده ای در سرکوب یا حداقل کاهش روند خوردگی فلزات در زمینه های مختلف دارند. که از بخشهای صنعتی گرفته تا مصالح ساختمانی تا تیمارهای سطح میراث فرهنگی گسترش می یابد.


طبق یک تعریف استاندارد،  یک بازدارنده خوردگی یک ماده شیمیایی است.

که وقتی در سیستم خوردگی با غلظت مناسب وجود داشته باشد. سرعت خوردگی را کاهش می دهد. بدون اینکه غلظت هر ماده خورنده تغییر کند.

به طور کلی در غلظت های کم موثر است.


این ماده شامل هر ماده شیمیایی است که با تغییرات قابل توجهی در pH ، یا پاک کننده های اکسیژن و سولفید هیدروژن ، باعث حذف گونه های مهاجم از محلول شود .میزان خوردگی را کاهش دهد.

بازدارنده های جاذب از طریق ایجاد پیوند با سطح، فرآیند خوردگی فلز را متوقف می کنند و بازدارنده های آلی را در این گروه قرار داده اند.


ماده های  شیمیایی مختلفی به عنوان بازدارنده خوردگی وجود دارد مانند پلی فسفات ها، نیترات، نمک های فلز روی، بنزو تری آزول ، مرکاپتو بنزو تیازول ، آمین ها، سیلیکات و کرومات و …


دسته بندی بازدارنده خوردگی

بازدارنده خوردگی بسته به اینکه تأثیر آنها به طور عمده در تاخیر در واکنش کاتدی یا آندی فرآیند خوردگی یا هر دو باشد. ممکن است به عنوان کاتدی ، آندی یا مخلوط دسته بندی شوند.

بازدارندههای خوردگی  براساس روشی که از فلزات درمقابل خوردگی محافظت میکند به چهار دسته  طبقه بندی می شود:


بازدارنده های کاتدی : این نوع بازدارنده ها ترکیباتی هستند که به دو روش مانع احیای یون هیدروژن می شوند. 

بازدارنده های کاتدی یا سرعت واکنش کاتدی خود را کاهش می دهند.و یا از طریق رسوب در محدوده های کاتدی از انتشار عناصر فرسایش بر سطح فلز جلوگیری می کنند.


به کمک سموم کاتدی می توان سرعت واکنش کاتدی را کاهش داد. اما لازم است بدانید حساسیت فلز به هیدروژن نیز می شود. علاوه براین، استفاده از دستگاه های محافظ اکسیژن در کاهش خوردگی موثر هستند.

به عنوان مثال برای این نوع از بازدارنده ها می توان از یون های سولفیت و بی سولفیت حاصل از واکنش سولفات ها با اکسیژن و یا واکنش ردوکس با کبالت یا نیکل بهره گرفت.


 • بازدارنده های آندی : ترکیباتی که اکسایش آهن را توسط بازدارنده های آندی به وسیله  ایجاد یک لایه نازک اکسید به عنوان لایه محافظتی از فلزات در برابر خوردگی محدود می کنند

 این ترکیبات در دسته مواد شیمیایی خطرناک قرار دارند.

از بازدارنده های آندی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کرومات
 2. نیترات 
 3. اورتوفسفات ها 
 • بازدارنده های فاز بخار : موادی که به دلیل فشار بخار بالا تبخیر می شوند .روی سطح فلزی قرار می گیرند و ازفلز در مقابل خوردگی محافظت می کند.

این ترکیبات عمل بازدارندکی خوردگی را به وسیله ی تبخیر شدن در محیط های بسته به داخل شکاف ها و شیار ها انجام می دهد.

ازجمله بازدارنده های فاز بخار می توان به مورفولین یا هیدرازین اشاره کرد.


 • بازدارنده های ترکیبی :این نوع بازدارنده ها از طریق ایجاد فیلم نازک روی سطح فلز از فلز در برابر خوردگی محافظت میکنند .

در نتیجه ، آنها باعث تغییر پتانسیل خوردگی فلز مهار شده به ترتیب یا به سمت کاتدیک یا جهت آندی می شوند . و یا به طور قابل توجهی پتانسیل خوردگی فلز را کم و بیش بدون تغییر می گذارند.

مهار واکنش های خوردگی آندی یا کاتدی می تواند به دلیل کاهش سطح فعال فلز و یا تغییر انرژی فعال سازی فرآیند اکسیداسیون یا کاهش خوردگی باشد.

ترکیبی از مهارکننده های خوردگی(بازدارنده خوردگی) کاتدی و آندی غالباً محافظت بهتر را تعیین می کند و اجازه می دهد غلظت بازدارنده کاهش یابد.


کاربردهای بازدارنده خوردگی

این مواد کاربردهای بسیاری درصنعت و تجارت دارند . از بازدارنده های خوردگی در صنایع مختلفی همچون موارد زیر استفاده می شود:

 1. سیستم های آب خنک کننده 
 2. نیروگاه ها
 3. کارخانه های تولیدی
 4. محلول های اسیدشویی
 5. استخراج نفت و گاز 
 6. خنک کننده های موتور اتومبیل
 7. شبکه آب شهری و …

 • وظیفه ی بازدارنده خوردگی توقف  زنگ زدگی و خوردگی آندی فلزات می باشد.

که این عمل با ایجاد یک لایه پوششی از کرومات بر سطح فلز انجام می شود.

 • لوله های فلزی که  در سیستم های گرمایشی به کاربرده می شود. هم مستعد زنگ زدگی و خوردگی هستند .

که باز هم استفاده از  بازدارنده خوردگی ( Corrosion inhibitor) در جلوگیری از این اتفاق موثر است.

 • حافظت خط لوله های سوخت از زنگ زدگی و خوردگی از اهمیت بسیاری برخوردار است. بازدارنده خوردگی این تجهیزات را در مقابل خوردگی محافظت می کند.

برای خرید اینترنتی مواد شیمیایی ضدخوردگی  (محلول وت بلاست) . همین حالا می توانید ثبت سفارش خود را به صورت آنلاین از فروشگاه شیمی رو  انجام دهید. و در کوتاه ترین زمان ممکن محصول مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *