مقالات

سیکلوپنتاسیلوکسان محبوب ترین ماده در محصولات آرایشی

what-is-cyclopentasiloxane-cover

سیکلوپنتاسیلوکسان چیست؟

سیکلوپنتاسیلوکسان یک ماده متداول در محصولات مراقبت از پوست و بدن است که برای بهبود بافت فرمولاسیون استفاده می شود و به محصولات کمک می کند تا روی پوست صاف و یکنواخت شوند.

همچنین دارای مزیتی است که به عنوان یک سد محافظ برای پوست عمل می کند و از پوست در برابر از دست دادن رطوبت، آلرژی ها و باکتری ها محافظت می کند.

سیکلوپنتاسیلوکسان بخشی از خانواده سیلیکون های کوچک به نام سیکلومتیکون ها است. سیکلومتیکون ها مایعات شفاف و بی بو هستند که در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شوند تا به مواد بافتی صاف ببخشند که اجازه می دهد مواد اصلی محصول به طور یکنواخت به پوست برسد.

بهترین محصولات مراقبت از پوست در سال 2022 کدامند؟

سیکلوپنتاسیلوکسان در محصولات آرایشی بهداشتی

سیکلوپنتاسیلوکسان در محصولات آرایشی بهداشتی

سیکلومتیکون ها بخشی از خانواده سیلیکون ها هستند و به روشی مشابه دایمتیکون استفاده می شوند که ممکن است با آن آشنا باشید.

سیکلومتیکون ها به صاف کردن بافت محصولات، بهبود ظاهر جای زخم، افزایش مقاومت در برابر آب فرمولاسیون ها و امولسیون کردن محصول کمک می کنند.

با این حال، سیکلومتیکون ها در رساندن مواد فعال به پوست نیز بهتر عمل می کنند، زیرا نسبت به سیلیکون های بزرگتر فرار هستند و به آرامی از پوست تبخیر می شوند. هنگامی که سیکلومتیکون ها ناپدید می شوند، مواد ضروری فرمولاسیون را به جا می گذارند.

سیکلوپنتاسیلوکسان یکی از رایج ترین موادی است که امروزه در محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود. این یک مشتق سیلیکونی است که به صورت مصنوعی تولید می شود و کاربردهای مختلفی برای پوست و مو مانند اسپری مو و ضد آفتاب دارد.

سیکلوپنتازیلوکسان با تمرکز گسترده‌تر بر استفاده در مدل‌دهی، محبوبیت بیشتری در محصولات مراقبت از مو پیدا می‌کند، و محصولاتی که در آنها یک لایه محافظ میکروسکوپی ممکن است برای پوست مفید باشد.

سیکلومتیکون ها گاهی اوقات سیکلوسیلوکسان نیز نامیده می شوند. آنها نام های متفاوتی برای یک دسته از مواد شیمیایی هستند.

دو سیکلومتیکون که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند سیکلوپنتازیلوکسان و سیکلوهگزاسیلوکسان هستند. ممکن است این مواد را در جایی نزدیک به انتهای لیست مواد تشکیل دهنده محصول خود دیده باشید.

سیکلوپنتاسیلوکسان دارای ساختاری حلقه ای شکل است که باعث فرار یا پایداری کمتر آن می شود. این بی‌ثباتی به سیکلوپنتازیلوکسان اجازه می‌دهد تا زمانی که روی پوست استفاده می‌شود تبخیر شود و آن را به یک ماده عالی برای محصولاتی تبدیل می‌کند که باید به آرامی ادامه پیدا کنند اما پس از استفاده چسبناک باقی نمی‌مانند. از آنجایی که تمام سیکلوپنتازیلوکسان در نهایت از سطح پوست تبخیر می‌شود، سایر اجزای کلیدی محصول را پشت سر می‌گذارد تا جادوی خود را اعمال کند. این عمل تبخیر آن را به یک ماده حامل عالی تبدیل می کند.

فواید سیکلوپنتاسیلوکسان چیست؟

سیکلوپنتاسیلوکسان

سیکلوپنتاسیلوکسان

سیکلوپنتاسیلوکسان یک ماده چند منظوره در فرمولاسیون های مراقبت از پوست و آرایشی است. مزیت اصلی این است که به بهبود بافت محصول بر روی پوست کمک می کند. با این حال، مزایای دیگری نیز دارد.

بافت

سیکلوپنتاسیلوکسان به فرمولاسیون کمک می کند که به محصول به طور یکنواخت روی پوست پخش شود. با سر خوردن روی منافذ و چین و چروک از چسبیدن محصول به لکه های پوست خشک و یکنواخت رنگ پوست جلوگیری می کند. این ماده تضمین می کند که تمام نواحی پوست مواد اصلی محصول شما را دریافت می کنند.

سبک وزن

سیکلوپنتازیلوکسان یک ماده فرار است – مانند سایر سیکلومتیکون ها.

این ماده اجازه می دهد تا به تدریج از پوست تبخیر شود و مواد اصلی محصول را بدون سنگینی سایر مواد مبتنی بر سیلیکون پشت سر بگذارد.

ارزان

یکی از مهمترین مزایای سیکلوپنتاسیلوکسان این است که یک عنصر ارزان قیمت برای فرمولاسیون است. به عنوان مثال، ممکن است به عنوان یک جایگزین ارزان برای مواد ارگانیک مانند گلیسیرین گیاهی استفاده شود و غلظت آن در محصولات مراقبت از پوست به راحتی قابل تغییر است زیرا به صورت مصنوعی تولید می شود.

آیا سیکلوپنتاسیلوکسان بی خطر است؟

سیکلوپنتاسیلوکسان به عنوان یک ماده ایمن برای کاربردهای مشخص شده آن در مراقبت از پوست و لوازم آرایشی در نظر گرفته می شود.

پانل متخصص بررسی اجزای آرایشی، یک سازمان آمریکایی که ایمنی مواد آرایشی و مراقبت از پوست را تعیین می کند، در سال 1991 به این نتیجه رسید که ترکیبات حاویاین ماده برای استفاده بی خطر هستند. بررسی های بیشتر انجام شده در سال 2005 از استفاده از آن پشتیبانی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *