مقالات

دی اتانول آمین چیست و چه خطراتی دارد؟

what-is-diethanolamine-cover

دی اتانول آمین چیست؟

دی اتانول آمین یا DEA یک ترکیب شیمیایی آلی است که از واکنش اکسید اتیلن و آمونیاک سنتز می شود و از اوایل دهه 1930 در مقادیر زیادی صنعتی تولید شده است.

در دمای اتاق، یا مایعی شفاف است که رطوبت هوا را جذب می کند یا یک جامد کریستالی سفید رنگ است که می تواند با افزایش دما بوی کمی شبیه به آمونیاک داشته باشد.

این ترکیب را می توان برای بسیاری از اهداف تجاری استفاده کرد، اما مهمترین آنها به عنوان یک عامل مرطوب کننده  در لوازم آرایشی و بهداشتی مانند شامپو، لوسیون و کرم است، زیرا در هنگام مخلوط شدن با آن، کف غلیظ یا قوام خامه ای ایجاد می کند.

 دی اتانول آمین همچنین در ساخت منسوجات، داروها و علف کش ها استفاده می شود. یکی از کاربردهای مهم صنعتی آن به عنوان اسکرابر گاز در صنایع نفت و گاز طبیعی برای حذف محصولات جانبی خطرناک سولفید هیدروژن تولید شده در پالایشگاه است.

از آنجایی که این ماده”آب دوست” است،این توانایی را دارد که به عنوان یک سورفکتانت و امولسیفایر عمل کند. این عبارات به این معنی است که ترکیب شیمیایی می تواند کشش سطحی مایع را کاهش داده و خاصیت پخش و مرطوب کنندگی آن را افزایش دهد.

کیفیت کرمی بسیاری از ژل ها و شامپوها که همه ی ما به آن عادت کرده ایم، یکی از توانایی های این ماده است و بسیاری از لوازم آرایشی را صاف و براق می کند.

آیا دی اتانول آمین خطرناک است؟

دی اتانول آمین

دی اتانول آمین

اگر از محصولات حاوی دی اتانول آمین به روش اشتباه استفاده کنیم، ممکن است برای سلامتی ما بسیار خطرناک باشد.

دی اتانول آمین در صورت بلعیدن سمی و مضر است، بنابراین مطمئناً خوردن یا نوشیدن محصولات حاوی آن توصیه نمی شود!

این ماده شیمیایی همچنین می تواند آسیب جدی به چشم وارد کند، بنابراین محصولات حاوی دی اتانول امین را همیشه از چشم خود دور نگه دارید. اگر مقداری از آن وارد چشمانتان شد،  بلافاصله آن را با آب بشویید.

در مقالات آتی با کاربردهای این ماده پرمصرف در صنایع آرایشی و بهداشتی بیشتر آشنا می شویم با شیمی رو همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *