مقالات

آیا دی متیل جیوه سمی است؟

what-is-dimethylmercury

دی متیل جیوه چیست ؟

 دی متیل جیوه یک مایع بسیار فرار، واکنش پذیر، قابل اشتعال و بی رنگ، یکی از قوی ترین نوروتوکسین های شناخته شده است، با مقدار کمتر از 0.1 میلی لیتر قادر به ایجاد مسمومیت شدید جیوه می باشد و به راحتی از طریق پوست جذب می شود.

این ماده قادر است در بسیاری از مواد از جمله ترکیبات پلاستیکی و لاستیکی نفوذ کند. بوی کمی شیرین دارد، اگرچه استنشاق مقدار کافی از این ماده شیمیایی خطرناک است.

سمیت حاد این ترکیب با مرگ کارن وترهان، شیمیدان فلزات سنگین، نشان داده شد که در ادامه ی این مقاله بیش تر به آن می پردازیم با شیمی رو همراه باشید.

کاربرد دی متیل جیوه

دی متیل جیوه به دلیل خطرات موجود در حال حاضر کاربرد کمی دارد. مانند بسیاری از متیل آلی فلزات، این یک عامل متیل کننده است که می تواند گروه های متیل خود را به یک مولکول آلی اهدا کند.

  • این ماده به دلیل سمیت بسیار زیاد، اغلب در آزمایشات سم شناسی به عنوان یک نقطه مرجع ثابت استفاده می شود.
  • همچنین برای کالیبره کردن ابزارهای NMR برای تشخیص جیوه استفاده شده است، اگرچه نمک‌های جیوه سمی کمتر ترجیح داده می‌شوند.

خرید دی متیل جیوه از شیمی رو

برای خرید این ماده شیمیایی می توانید با کارشناسان شیمی رو در تماس باشید.

نکات ایمنی استفاده از دی متیل جیوه

دی متیل جیوه

دی متیل جیوه

دی متیل جیوه بسیار سمی و خطرناک است. جذب دوزهای کمتر از 0.1 میلی لیتر می تواند منجر به مسمومیت شدید با جیوه شود. خطرات به دلیل فشار بخار بالای مایع افزایش می یابد.

آزمایش‌ها نشان داد که چندین نوع دستکش یکبار مصرف لاتکس یا پلی‌وینیل کلرید (معمولاً با ضخامت حدود 0.1 میلی‌ متر) که در اکثر آزمایشگاه‌ها و محیط‌های بالینی استفاده می‌شود، دارای نرخ‌های بالا و حداکثر نفوذ دی متیل جیوه در عرض 15 ثانیه بودند.

اداره ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا توصیه می کند که دی متیل جیوه را با دستکش های لمینت بسیار مقاوم به همراه یک جفت دستکش ضد سایش اضافی که روی جفت لمینت پوشیده می شود، استفاده کنید و همچنین استفاده از محافظ صورت و کار در هود بخار را توصیه می کند.

این ماده سمی پس از چند روز به متیل جیوه متابولیزه می شود. متیل جیوه به راحتی از سد خونی مغزی عبور می کند، احتمالاً به دلیل تشکیل کمپلکس با سیستئین، به آرامی از بدن دفع می شود و بنابراین تمایل به تجمع زیستی دارد. علائم مسمومیت ممکن است ماه ها به تعویق بیفتد، و در نتیجه مواردی ایجاد شود که در نهایت تشخیص داده شود.

سمیت دی متیل جیوه با مرگ کارن وترهان، استاد شیمی در کالج دارتموث، در سال 1997 برجسته شد.

پروفسور وترهان متخصص مسمومیت با فلزات سنگین بود. بعد از اینکه او چند قطره از این ترکیب را روی دستکش لاتکس خود ریخت،بافت دستکش از بین رفت و در عرض چند دقیقه جذب پوست او شد، در بدن او گردش کرد و در مغزش انباشته شد و ده ماه بعد به مرگ او منجر گردید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *