مقالات

پابا ( PABA) ماده ای معجزه آسا برای پوست و مو

what-is-paba

پابا (PABA) که به عنوان ویتامین B10 نیز شناخته می شود، یک ترکیب کریستالی آلی است، اگرچه واقعا یک ویتامین نیست، اما در برخی مواد غذایی یافت می شود و توسط صنایع شیمیایی تولید می شود.

در ادامه با پابا و کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم با شیمی رو همراه باشید.

پابا (PABA) چیست؟

یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. همچنین در چندین غذا از جمله غلات، تخم مرغ، شیر و گوشت یافت می شود.

پارا آمینو بنزوئیک اسید یا (PABA) یک مولکول آلی کوچک با سابقه استفاده بحث برانگیز در ضد آفتاب است. این ماده به طور طبیعی در میکروب‌هایی مانند باکتری‌ها و مخمرها یافت می‌شود که از آن برای ساختن ویتامین B9 استفاده می‌کنند که به نام فولات نیز شناخته می‌شود.

برخلاف باکتری ها، ما انسان ها نمی توانیم ساختن فولات را انجام دهیم و در عوض باید فولات را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنیم.

علیرغم اینکه پابا جزء ضروری رژیم غذایی شما نیست، احتمالاً می تواند در روده شما یافت شود زیرا باکتری های که در آنها زندگی می کنند، خودشان آن را می سازند.

پابا (PABA) در ضد آفتاب

پابا (PABA) در ضد آفتاب

در دهه 1940، PABA به عنوان یک ماده فعال در ضد آفتاب معرفی شد. تا دهه 1980 محبوبیت خود را حفظ کرد، جایی که برخی از آزمایش‌ها نشان دادند که ممکن است به پوست آسیب برساند و در واقع می‌تواند آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش را به جای مسدود کردن آن افزایش دهد.

پابا در چه ترکیباتی یافت می شود؟

این ماده بخشی از مجموعه ویتامین B محسوب می شود، اگرچه یک ویتامین و یک ماده مغذی ضروری نیست. در مخمر آبجو، گوشت، غلات کامل و اسفناج یافت می شود.

بدن شما همچنین می تواند این ترکیب را با استفاده از باکتری های خاصی در روده شما سنتز کند. سپس PABA به تولید فولات (ویتامین B9) کمک می کند. با این حال، مقدار فولات تولید شده برای رفع نیازهای شما ناکافی است، بنابراین باید آن را از منابع غذایی دیگر تهیه کنید.

نامهای دیگر پابا

ویتامین B10 (یا ویتامین Bx) یک نام جایگزین برای ترکیب آلی PABA

  • اسید پارا آمینو بنزوئیک
  • اسید p-آمینوبنزوئیک
  • اسید 4-آمینوبنزوئیک
  • ویتامین B10
  • ویتامین Bx
  • ویتامین H1 باکتریایی

کاربردهای پابا ( PABA)

PABA بیشتر به عنوان ضد آفتابی شناخته می شود که روی پوست استفاده می شود.

تصور می شود PABA وقتی به عنوان مکمل مصرف شود برای پوست و مو مفید است و به تیره شدن موهای سفید و بهبود برخی از مشکلات پوستی دیگر استفاده شده است.

به صورت صنعتی به صورت قرص، پودر، عصاره و فرم کاربرد موضعی تولید و به فروش می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *