مقالات

پلی وینیل الکل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

what-is-polyvinyl-alcohol-cover

پلی وینیل الکل چیست؟

پلی وینیل الکل (PVA)، یک رزین مصنوعی بی رنگ و محلول در آب است.

این ماده کاربردهای مختلفی در صنعت دارد، از چسب گرفته تا داروها، بسته بندی مواد غذایی، پردازش منسوجات و کاغذ .

PVA در بین پلیمرها (ترکیبات شیمیایی ساخته شده از مولکول های بزرگ و چند واحدی) منحصر به فرد است، زیرا در واکنش های پلیمریزاسیون از مولکول های پیش ساز تک واحدی به نام مونومر ساخته نمی شود. در عوض، PVA با انحلال ساخته می شود.

خرید پلی وینیل الکل از شیمی رو

برای خرید اینترنتی پلی وینیل الکل آزمایشگاهی همین حالا می توانید ثبت سفارش خود را انجام دهید و در کوتاه ترین زمان ممکن محصول مورد نیاز خود را دریافت کنید.

کاربردهای پلی وینیل الکل

پلی وینیل الکل در صنعت نساجی

پلی وینیل الکل در صنعت نساجی

این ماده کاربرد بسیار زیاد و برجسته ای در صنایع غذایی دارد و بخصوص برای بسته بندی مواد غذایی یک انتخاب عالی است زیرا از نفوذ اکسیژن به داخل بسته بندی جلوگیری کرده ، در آب محلول است و به راحتی تجزیه می شود.

PVA در عوامل اندازه‌گیری استفاده می‌شود که استحکام بیشتری به نخ‌های نساجی می‌دهند و کاغذ را در برابر روغن‌ها و گریس‌ها مقاوم‌تر می‌کنند.

همچنین به عنوان جزئی از چسب ها و امولسیفایرها، به عنوان یک فیلم محافظ محلول در آب و به عنوان ماده اولیه برای تهیه رزین ها استفاده می شود. با واکنش با بوتیرآلدئید (CH3CH2CH2CHO) و فرمالدئید (CH2O)، PVA را می توان به رزین های پلی وینیل بوتیرال (PVB) و پلی وینیل فرمال (PVF) تبدیل کرد.

PVB، یک فیلم پلاستیکی سخت، شفاف، چسبنده و مقاوم در برابر آب می باشد که به طور گسترده در شیشه های ایمنی چند لایه، عمدتاً برای خودروها استفاده می شود.

PVF در عایق سیم استفاده می شود.

این ماده در صنعت ساخت وساز کاربرد دارد و به عنوان افزودنی به سیمان و ملات اضافه می شود تا انسجام و سیال بودن آن ها را افزایش دهد.

به عنوان روکش در مکمل های غذایی کاربرد دارد زیرا این ماده سمی نیست و برای سلامتی خطری ایجاد نمی کند.

به دلیل ویژگی‌های خوبی که دارد برای پرداخت نهایی دیواره ها، سقف و کاشی کاری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

PVA زمان خشک شدن سطح بتن را کاهش می دهد و از ترک خوردن بتن جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *