مقالات

کاربردهای پروپیل پارابن

What is propylene paraben

پروپیل پارابن چیست؟

پروپیل پارابن یک ماده نگهدارنده است که در فرمولاسیون های محصولات مراقبت از پوست و آرایشی استفاده می شود.

پروپیل پارابن به عنوان یک پارابن طبقه بندی می شود، گروهی از نگهدارنده ها با عملکردهای کمی متفاوت و فعالیت ضد میکروبی می باشند.

سایر پارابن های رایج عبارتند از :

پروپیل پارابن برای افزایش عمر مفید محصول با جلوگیری از آلودگی میکروبی استفاده می شود.

آلودگی میکروبی می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض باکتری ها و کپک های موجود در هوا و استفاده عمومی از محصول از دستان شما ایجاد شود.

نگهدارنده هایی مانند پارابن ها برای کاهش احتمال رشد باکتری ها و کپک ها در محصول طراحی شده اند. این برای اطمینان از ایمنی محصول مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پارابن ها می توانید به مقاله ی آن در خبرنامه شیمی رو مراجعه کنید.

پروپیل پارابن به طور طبیعی در برخی از محصولات میوه و سبزیجات مانند جو، دانه کتان و انگور وجود دارد.

پارابن ها در گیاهان به شکل اسید p-هیدروکسی بنزوئیک (PHBA) یافت می شوند، یک ماده شیمیایی که تجزیه می شود و برای محافظت از گیاه به پارابن تبدیل می شود.

پارابن های مورد استفاده در لوازم آرایشی مشابه پارابن های موجود در طبیعت است. اگر پارابن ها از طریق پوست جذب شوند، بدن انسان می تواند به سرعت آنها را به PHBA متابولیزه کرده و از بین ببرد.

پارابن ها تا همین اواخر پرمصرف ترین گروه نگهدارنده در محصولات مراقبت از پوست و آرایشی بودند. پارابن‌ها به دلیل بی خطر بودن و حساسیت زا نبودن و تاثیر خوب آن در مقایسه با سایر نگهدارنده‌ها بسیار محبوب هستند. با این حال، استفاده از پارابن ها از نظر ایمنی همچنان بحث برانگیز است.

کاربردهای پروپیل پارابن

پروپیل پارابن در کرم ها و لوسیون ها

پروپیل پارابن در کرم ها و لوسیون ها

پروپیل پارابن به عنوان نگهدارنده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود. در اکثر فرمولاسیون ها، پارابن ها در سطوح بسیار پایین از 0.01 تا 0.3٪ استفاده می شوند. استفاده از مواد نگهدارنده برای جلوگیری از آلودگی میکروبی و همچنین جلوگیری از تخریب توسط عوامل محیطی مانند گرما، نور و هوا ضروری است.

خاصیت ضد میکروبی

محصولات مراقبت از پوست بسیار مستعد آلودگی و رشد میکروبی هستند. حساس ترین محصولات کرم ها و لوسیون هایی هستند که در شیشه ها بسته بندی می شوند، مکرر باز می شوند و با انگشتان دست روی پوست مالیده می شوند.

علاوه بر این، مواد نگهدارنده مانند ایزوبوتیل پارابن با محدود کردن رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها، به ما کمک می‌کنند از عفونت و سایر بیماری‌ها در امان باشند.

درست است که پوست در حال حاضر به عنوان یک مانع عمل می کند، اما اگر کرم های آلوده روی پوست استفاده شود، واکنش التهابی می تواند ایجاد شود و در دراز مدت منجر به آسیب پوست شود.

به همین دلیل اگر محصول آلوده روی پوست زده شود، یا اگر مقدار کمی رژ لب یا بالم لب آلوده به طور تصادفی از طریق دهان بلعیده شود، باکتری ها به راحتی می توانند به بدن ما حمله کنند.

افزایش ماندگاری

پارابن ها به تثبیت فرمولاسیون محصول کمک می کنند و ماندگاری آن را افزایش می دهند. بدون مواد نگهدارنده، بیشتر محصولات مراقبت از پوست یا آرایشی فقط 2 تا 4 هفته دوام می آورند.

چرا مواد نگهدارنده مورد نیاز است؟

یکی دیگر از دلایل اصلی آلودگی محصول، شرایط نگهداری آن است. از آنجایی که اکثر محصولات در دمای اتاق نگهداری می شوند، دمای گرم می تواند رشد میکروارگانیسم ها را تحریک کند.

به علاوه، موادی که در فرمولاسیون های آرایشی استفاده می شود، مانند آب، روغن ها، پپتیدها و کربوهیدرات ها، محیط مناسبی را برای رشد میکروارگانیسم ها ایجاد می کنند.

آلودگی میکروبی می تواند مشکلاتی برای سلامتی از تحریک پوست گرفته تا عفونت ایجاد کنند. برای جلوگیری از این مشکلات، یک نگهدارنده قوی و در عین حال غیر تحریک کننده باید به فرمولاسیون اضافه شود.

1 دیدگاه در “کاربردهای پروپیل پارابن

  1. آواتار آگاه آگاه گفت:

    تاتوانسته ایدفقط فوایداحتمالی راگفته اید….سرطان زابودن آن راچرانگفتید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *