فیلم های آموزشی, مقالات

رزین اپوکسی چیست؟

Epoxy-resin-cover

رزین اپوکسی چیست؟

اپوکسی نوع بهبود یافته رزین است. در واقع همان چسب اپوکسی است که به شکل مایع می باشد.

رزین اپوکسی به نوعی از پیش پلیمرهای واکنش پذیر و پلیمرهای حاوی گروه های اپوکسید اطلاق می شود. این رزین ها یا با خود در حضور کاتالیزورها و یا با بسیاری از واکنش دهنده ها مانند آمین ها، فنل ها، تیول ها و غیره واکنش می دهند.

این ماده برای اهداف مختلف کاربردهای صنعتی زیادی دارد. نسبت به سایر انواع رزین دارای خواص مکانیکی بالاتر و مقاومت حرارتی و شیمیایی بیشتری است. بنابراین در ساخت قطعات هواپیما کاربرد انحصاری دارد.

به رزین اپوکسی پلی اپوکسید نیز می گویند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با رزین می توانید به مقاله ای که قبلا در خبرنامه شیمی رو قرار داده ایم مراجعه کنید.

در ویدیو زیر ساخت میز بسیار جذاب را  با استفاده از رزین اپوکسی مشاهده می کنید با ما همراه باشید:

 

کاربردهای رزین اپوکسی

رزین اپوکسی نوعی رزین است که دارای خواص مکانیکی سخت، مقاومت شیمیایی خوب و استحکام چسبندگی بالا است که آن را برای کاربردهای مختلف بسیار مفید می‌کند. موارد استفاده از این ماده عبارتند از:

  • پوشش های فلزی
  • استفاده در قطعات الکترونیکی و الکتریکی
  • عایق های الکتریکی
  • مواد پلاستیکی تقویت شده با فیبر
  • چسب های ساختاری
  • در ترکیبات درزبندی و ریخته گری، درزگیرها، لاک ها و رنگ ها کاربرد دارد.

سایر کاربردهای رزین اپوکسی در صنعت

این ماده نسبت به انواع دیگر رزین ها برتری دارد زیرا در هنگام پخت دارای انقباض کم و مقاومت عالی در برابر رطوبت و شیمیایی است.

مقاوم در برابر ضربه است، خواص الکتریکی و عایق خوب و ماندگاری طولانی دارد. ترکیب‌های مختلف آن ها و تقویت‌کننده‌ها، طیف وسیع‌تری از خواص قابل دست‌یابی در قطعات قالب‌گیری شده را می‌دهد.

این ماده از نظر پخت با رزین های پلی استر متفاوت است. این ماده به جای یک کاتالیزور توسط یک عامل پخت به نام “سخت کننده” پخت می شود.

اگرچه برخی از رزین های اپوکسی بهتر از بقیه به مواد مختلف متصل می شوند، اما همه اپوکسی ها ضد آب نیستند. برخی از آنها برای غوطه وری طولانی مدت یا برای استفاده در زیر خط آب در کاربردهای دریایی توصیه نمی شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *