مقالات

سدیم پلی آکریلات از کاربرد تا خطرات

Sodium-polyacrylate-cover

سدیم پلی آکریلات چیست؟

سدیم پلی آکریلات یک پلیمر شیمیایی با ظاهری به شکل پودر سفید رنگ و بدون بو است، که به دلیل توانایی بالای آن در جذب آب ، به عنوان غلظت دهنده و یک سوپر جاذب به طور گسترده ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

سدیم پلی آکریلات از زنجیره های متعددی از ترکیبات آکریلات تشکیل شده است که دارای بار آنیونی مثبت هستند، که مولکول های مبتنی بر آب را جذب می کند تا با آن ترکیب شوند و پلی آکریلات سدیم را به یک ترکیب غیرجاذب تبدیل می کند.

این پلیمر هنگام استنشاق یا بلع بسیار سمی می باشد و باعث آسیب به چشم، پوست و ریه می شود. اگر به طور تصادفی پلی آکریلات سدیم را استنشاق یا بلعیدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

کاربرد سدیم پلی آکریلات

این پلیمر جاذب به عنوان تثبیت کننده امولسیون، تثبیت کننده مو، تشکیل دهنده لایه، نرم کننده پوست و عامل ویسکوزیته استفاده می شود.

این ماده را به صورت کریستال هایی مانند ژل در پوشک بچه خواهید دید که باعث جذب ادرار می شود.

در مواد شوینده به عنوان یک عامل کیلیت عمل می کند که فلزات سنگین موجود در آب و کثیفی را خنثی می کند تا شوینده بتواند در تمیز کردن موثرتر باشد.

همچنین به عنوان یک عامل غلیظ کننده استفاده می شود زیرا می تواند مولکول های آب را جذب کرده و روی آن نگه دارد.

همانطور که به آن اشاره کردیم سدیم پلی آکریلات معمولاً به عنوان یک عامل جداکننده یا عامل کیلیت در بسیاری از شوینده ها استفاده می شود.

عوامل کیلیت فلزات سنگین را که ممکن است در آب وجود داشته باشد و همچنین کثیفی و سایر موادی که در لباس‌های  شما یافت می‌شوند خنثی می‌کنند، و این عامل باعث می‌شود که مواد شوینده در تمیز کردن و از بین بردن بوی بد لباس مؤثرتر باشند.

سدیم پلی آکریلات عامل غلیظ کننده

سدیم پلی آکریلات در پوشک بچه

سدیم پلی آکریلات در پوشک بچه

پلی آکریلات سدیم در درجه اول به عنوان یک عامل غلیظ کننده استفاده می شود زیرا توانایی منحصر به فرد آن در جذب و نگه داشتن مولکول های آب، آن را برای استفاده در پوشک و ژل مو ایده آل می کند.

همچنین در فرآیندهای صنعتی برای حل کردن صابون ها با جذب مولکول های آب استفاده می شود.

عوامل غلیظ کننده مانند پلی آکریلات سدیم، ویسکوزیته ترکیبات مبتنی بر آب را افزایش می دهند که باعث افزایش پایداری آنها می شود.

در پوشک، پلی آکریلات سدیم مولکول‌های آب موجود در ادرار را جذب می‌کند و مقدار مایعی را که پوشک می‌تواند در خود نگه دارد را افزایش می‌دهد و در عین حال با ایجاد یک محیط خشک، خطر راش پوشک ( یک نوع التهاب پوستی) را کاهش می‌دهد.

سدیم پلی آکریلات به عنوان پوشش

پلی آکریلات سدیم در پوشش سیم کشی های حساس الکتریکی گنجانده شده است تا رطوبت را از سیم ها دور نگه دارد. آب و رطوبت جریان الکتریسیته را هدایت می‌کنند و می‌توانند در انتقال سیگنال‌های الکتریکی در امتداد سیم‌هایی که سیگنال‌های الکتریکی را منتقل می‌کنند، تداخل ایجاد کند و باعث آسیب به سیم و ایجاد خطر آتش‌سوزی بالقوه شود.

هنگامی که پلی آکریلات سدیم در پوشش لاستیکی محافظ در اطراف سیم تزریق می شود، سیم را از قرار گرفتن در معرض رطوبت محافظت می کند و انتقال ایمن سیگنال های الکتریکی را تضمین می کند.

پلیمرهای فوق جاذب

سدیم پلی آکریلات در کشاورزی

سدیم پلی آکریلات در کشاورزی

پلی آکریلات سدیم به طور گسترده در صنعت کشاورزی استفاده می شود و در خاک بسیاری از گیاهان گلدانی تزریق می شود تا به آنها کمک کند رطوبت را حفظ کنند و به عنوان یک نوع مخزن آب رفتار می کنند.

گل‌فروشان معمولاً از پلی‌ آکریلات سدیم برای کمک به تازه نگه‌داشتن گل‌ها استفاده می‌کنند و این ماده برای پرورش میوه و سبزیجات داخلی توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده تأیید شده است.

پلی آکریلات سدیم همچنین با دیگر پلیمرهای جاذب ترکیب شده و به درونی ترین لایه لباس فضایی تزریق شده است که توسط فضانوردان ناسا استفاده می شود تا از ایجاد جوش در پوست او در طول پرواز فضایی جلوگیری کند.

سدیم پلی آکریلات در چه محصولاتی وجود دارد؟

  •  پوشک
  • مواد شوینده ظرفشویی و لباسشویی
  • لکه برها
  • محصولات سفید کننده و شوینده های رایج حمام

خطرات مرتبط با پلی آکریلات سدیم

ذرات کوچک پلی آکریلات سدیم، در صورت استنشاق ممکن است راه تنفس را تحریک کنند، با قرار گرفتن در معرض طولانی مدت باعث تحریک ریه می شوند. فرآیند تولید می تواند آلاینده هایی مانند اسید اکریلیک ایجاد کند که با سوختگی پوست، آسیب چشم و خوردگی پوست همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *