مقالات

شیمی مواد غذایی

what-is-food-chemistry

شیمی مواد غذایی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، شیمی مواد غذایی شاخه ای از شیمی است که به شیمی در پس ماهیت بیوشیمیایی غذا، خواص آن و نحوه پردازش آنها در بدن می پردازد. این علم شامل مطالعه اجزای شیمیایی از پروتئین ها تا کربوهیدرات ها و غیره است.

در شیمی مواد غذایی، ما می آموزیم که چگونه تکنیک های مختلف فرآوری بر نوع خاصی از غذا تاثیر می گذارد و همچنین با روش هایی برای افزایش کیفیت غذا آشنا می شویم.

به عنوان یک بخش عمده از علوم غذایی، شیمی مواد غذایی به ساختار و خواص غذاها و تغییرات شیمیایی آنها می پردازد. به منظور اطمینان از سالم بودن و با کیفیت بودن مواد غذایی تولید شده، شیمیدان های مواد غذایی اغلب نقش مهمی را ایفا می کنند.

نمونه هایی از شیمی مواد غذایی

فناوری های غذایی خاصی وجود دارد که ما در زندگی روزمره خود تجربه می کنیم که نمی دانیم نتایج نوآوری  در شیمی مواد غذایی است. چند نمونه عبارتند از:

تخمیر محصولات لبنی:

به غیر از تخمیر طبیعی، برای تسریع فرآیند از میکروارگانیسم هایی استفاده میکنند که به فرآیند تبدیل لاکتوز به اسید لاکتیک کمک می کند.

جایگزین های چربی و شکر:

ما می دانیم که چگونه چربی و شکر باعث ایجاد بیماری های مختلف می شوند، اما با کمک شیمی مواد غذایی، شیمیدان ها جایگزین هایی را ارائه می دهند که طعم یکسانی را بدون اثرات بد ارائه می دهند.

چگونه از شیمی در غذا استفاده می شود؟

در پردازش و ذخیره سازی مواد غذایی، مواد شیمیایی ممکن است نقش مهمی ایفا کنند. به عنوان مثال، افزودنی های غذایی می توانند عمر مفید غذاها را افزایش دهند. می توانند غذا را جذاب تر کنند، مانند رنگ ها.

برای خوش طعم شدن غذاها از طعم دهنده ها استفاده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *