اخبار, مقالات

3 نوع از کودهای شیمیایی پرکاربرد در کشاورزی

3types-of-chemical-fertilizers

در این مقاله قصد داریم به شرح 3 نوع کود شیمیایی پرکاربرد در کشاورزی بپردازیم :

به ماده ای که  چه از نظر کیفی و چه  از نظر کمی باعث افزایش عملکرد محصولات و بالا رفتن حاصلخیزی خاک و تقویت آن  شود کود گفته می شود.

کودهای شیمیایی بر اساس نوع و شکل مواد مغذی موجود در آنها طبقه بندی می شوند:

کود شیمیایی یا معدنی محصولاتی هستند که به صورت مصنوعی تولید می شوند و 13 ماده غذایی ضروری برای رشد گیاهان سالم را تأمین می کنند.

کود شیمیایی تجاری ارزان قیمت و با سرعت عمل در بسیاری از فرمولاسیون ها ، از جمله جامدات گرانول ، مایعات  ، قرص ها و پودرهای محلول در آب موجود است.

آنها معمولاً حاوی نسبت سه عنصر درشت مغذی اولیه ، نیتروژن ، فسفر و پتاسیم هستند که به عنوان N-P-K تعیین می شوند. سایر کودهای شیمیایی تجاری حاوی عناصر ثانویه و ریز مغذی موجود است.

انواع کودهای شیمیایی

  1. کودهای ازته
  2. کودهای فسفاته
  3. کودهای پتاسیم
انواع کودهای شیمیایی

انواع کودهای شیمیایی

کودهای شیمیایی ازته 

“N” ذکر شده در کود شیمیایی تجاری مخفف نیتروژن است. نیتروژن ساختاری از پروتئین ها ، DNA و آنزیم ها است که برای رشد و نمو سالم گیاهان ضروری است. برای ایجاد بیشتر کودهای شیمیایی ازت ، آمونیوم بی آب ابتدا با واکنش N2 و H2 با استفاده از فناوری Haber-Bosch ، که به گرما و فشار شدید نیاز دارد ، به صورت مصنوعی تولید می شود.

آمونیوم بی آب 82 درصد نیتروژن است و باید با احتیاط زیاد استفاده شود ، زیرا می تواند به چشم ، پوست و ریه ها آسیب برساند.

سایر منابع نیتروژن در کودهای شیمیایی شامل دی آمونیوم فسفات ، نیترات آمونیوم ، سولفات آمونیوم ، سیانامید کلسیم ، نیترات کلسیم و نیترات سدیم است.

کود شیمیایی سرشار از نیتروژن معمولاً به عنوان کودهای چمن دار استفاده می شوند ، زیرا چمن های سرسبز تولید می کنند.

کود شیمیایی سرشار از نیتروژن

کود شیمیایی سرشار از نیتروژن

الف) کودهای نیترات: حاوی نیتروژن به شکل نیترات هستند.اکثر گیاهان از آن تغذیه می کنند ، به راحتی در آب حل می شود و به سرعت در دسترس گیاهان قرار می گیرد.نیترات سدیم (16٪ N) ، نیترات کلسیم (15.50٪ N)؛ نیترات پتاسیم (13٪ N) در سراسر جهان استفاده می شود.

(ب) کودهای آمونیک :دارای نیتروژن به شکل آمونیک هستند. در برابر شستشو کاملاً مقاوم هستند. از این رو ، در شرایط ورود به سیستم آب نیز استفاده می شود.این مواد گرچه به راحتی در آب حل می شوند ، اما به سرعت کودهای نیترات در دسترس گیاهان نیستند. برای تبدیل NH4 به NO3 کمی زمان لازم است. از این رو ، برای محصولات کم رشد و طولانی مدت مناسب است.

ج) کودهای نیترات آمونیک: به هر دو شکل دارای نیتروژن هستند – به عنوان مثال آمونیک و نیترات. نیترات آمونیوم (33٪ N) ، نیترات آمونیوم کلسیم (26٪ N).

د) کودهای آمیدی به راحتی در آب حل می شوند و به راحتی توسط میکروارگانیسم های موجود در خاک  تجزیه می شوند ، این مواد به شکل آمونیک و سپس به صورت نیترات تبدیل می شوند تا در دسترس گیاهان قرار گیرند.

ارزانترین کود ازته کدام کود است؟

اوره ارزانترین کود ازته می باشد. در خاک ، اوره توسط آنزیم اوره آز ترشح شده توسط میکروارگانیسم های خاک تجزیه می شود. در برابر شستشو مقاوم است.

کودهای شیمیایی

کودهای شیمیایی

کودهای فسفاته

فسفات “P” موجود در برچسب های کود شیمیایی تجاری مربوط به فسفات ، یک ترکیب حاوی فسفر و شکل بی آب اسید فسفریک است.

مقادیر زیادی فسفر در خاک مورد نیاز است زیرا این عنصر مانند نیتروژن ،  ساختارش DNA است و همچنین در ذخیره و تبدیل انرژی نقش دارد.

منابع رایج فسفات در کودهای شیمیایی شامل :

  • سوپرفسفات منفرد و سه گانه
  •  فسفات مونوآمونیوم و دی آمونیوم .
از کودهای شیمیایی که دارای مقدار زیاد فسفات است در موارد زیر استفاده می شود:
  • در گیاهان جوان برای کمک به رشد ساقه ها و شبکه ریشه ای قوی استفاده می شود.
  •  تولیدکنندگان میوه و سبزی از کودهای حاوی فسفر برای افزایش عملکرد آن ها استفاده می کنند.

در کنار نیتروژن ، فسفر کمترین عنصر مغذی اولیه در خاک  است:

(الف) کودهای فسفات محلول در آب حاوی فسفات به شکل بسیار محلول (H2PO4) در آب هستند و بنابراین به راحتی در دسترس گیاهان هستند.

به عنوان مثال ، سوپرفسفات منفرد (SSP: 16-18٪ فسفات). دو فسفات فوق العاده (DSP: 32٪ فسفات) ؛ سوپر فسفات سه گانه (TSP: 42٪ فسفات).

(ب) کودهای فسفاتیک محلول در اسید سیتریک – که به راحتی در آب اسیدی / اسیدهای ضعیف حل می شوند.

ج) کودهای فسفات نامحلول – کاملاً در آب نامحلول هستند. کمی در اسیدهای ضعیف مانند اسید سیتریک محلول است ، به عنوان مثال ، فسفات های راک (20-40 P P2O5). 

کودهای پتاسیم:

“K” که در کودهای شیمیایی تجاری مشخص می شود ، نشان دهنده پتاس ، یک ترکیب پتاسیم مورد نیاز برای بسیاری از واکنش های شیمیایی در گیاهان است.

 منابع تولید شده مصنوعی پتاسیم موجود در کود شیمیایی شامل کلرید پتاسیم و سولفات پتاسیم است که به ترتیب به عنوان مویات و سولفات پتاس نیز شناخته می شوند. و همچنین نیترات پتاسیم و سولفات پتاسیم منیزیم.

کودهای حاوی پتاسیم مانند فسفر ، رشد ساقه های قوی و شبکه های ریشه را در گیاهان در حال رشد تحریک می کنند .

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *