مقالات

4 کاربرد مهم آلومینیوم سولفات

Application-of-aluminum-sulfate-cover

 آلومینیوم سولفات کاربردهای مختلفی در زندگی روزمره دارد و همچنین در چندین صنعت ضروری مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت ،احتمالا شما روزانه بدون آنکه بدانید با آن در تماس هستید!

اگر می خواهید درباره ی ویژگی های شیمیایی و نحوه ی ذخیره سازی و… این ماده اطلاعات بیشتری کسب کنید می توانید به مقاله ی سولفات آلومینیوم چیست مراجعه کنید.

4 کاربرد آلومینیوم سولفات

1- مصارف خانگی آلومینیوم سولفات

برخی از رایج ترین کاربردهای سولفات آلومینیوم در خانه یافت می شود.

این ترکیب اغلب در جوش شیرین وجود دارد ، اگرچه در مورد اینکه آیا افزودن آلومینیوم به رژیم غذایی مناسب است یا خیر ، اختلاف نظر وجود دارد.

برخی از ضد عرق ها به دلیل خواص ضد باکتریایی دارای سولفات آلومینیوم هستند ، اگرچه تا سال 2005 FDA آن را به عنوان کاهش دهنده رطوبت به رسمیت نمی شناخت.

دیگر کاربردهای جالب آلومینیوم سولفات در اطراف خانه در باغبانی است. از آنجا که سولفات آلومینیوم بسیار اسیدی است ، گاهی اوقات به خاکهای بسیار قلیایی اضافه می شود تا pH گیاهان متعادل شود.

هنگامی که سولفات آلومینیوم با آب تماس پیدا می کند ، هیدروکسید آلومینیوم و محلول اسید سولفوریک بسیار رقیق شده ایجاد می کند که اسیدیته خاک را تغییر می دهد.

2-آلومینیوم سولفات تصفیه آب

یکی از مهمترین کاربردهای آلومینیوم سولفات در تصفیه آب است. هنگامی که به آب اضافه می شود ، باعث می شود که ناخالصی های میکروسکوپی با هم جمع شده و به ذرات بزرگتر و بزرگتری تبدیل شوند.

این توده های ناخالصی سپس در ته ظرف ته نشین می شوند یا حداقل به اندازه ای بزرگ می شوند که آنها را از آب خارج کنند. این موضوع باعث می شود آب برای نوشیدن ایمن تر شود.

بر اساس همان اصل ، سولفات آلومینیوم نیز گاهی در استخرها برای کاهش کدر شدن آب استفاده می شود.

3-رنگرزی پارچه ها با آلومینیوم سولفات

آلومینیوم سولفات در رنگ رزی پارچه

آلومینیوم سولفات در رنگ رزی پارچه

یکی دیگر از کاربردهای متعدد سولفات آلومینیوم در رنگ آمیزی و چاپ روی پارچه است.

هنگامی که در مقدار زیادی آب که دارای pH خنثی یا کمی قلیایی است حل می شود ، این ترکیب یک ماده غلیظ ، هیدروکسید آلومینیوم تولید می کند.

این ماده غلیظ به رنگ های نامحلول در رنگ کمک می کند تا به الیاف پارچه بچسبند.

بنابراین ، نقش سولفات آلومینیوم به عنوان “تثبیت کننده” رنگ است ، به این معنی که با ساختار مولکولی رنگ و پارچه ترکیب می شود تا رنگ هنگام خیس شدن پارچه از بین نرود.

4-کاغذ سازی

آلومینیوم سولفات در کاغذ سازی

آلومینیوم سولفات در کاغذ سازی

در گذشته از سولفات آلومینیوم در ساخت کاغذ استفاده می شد ، اگرچه حال عوامل مصنوعی بیشتر جایگزین آن شده اند.

سولفات آلومینیوم به اندازه کاغذ کمک می کند. در این فرایند ، سولفات آلومینیوم با صابون رزین ترکیب شد تا جذب کاغذ تغییر کند. این ویژگی جذب جوهر کاغذ را تغییر می دهد.

استفاده از آلومینیوم سولفات به این معنی است که کاغذ در شرایط اسیدی ساخته شده است.

استفاده از مواد اندازه گیری مصنوعی به این معنی است که می توان کاغذ بدون اسید تولید کرد. کاغذ فاقد اسید به اندازه کاغذ اندازه با اسید تجزیه نمی شود.

همانظور که در ابتدای این مقاله گفتیم اگرچه ممکن است این ماده را نشناسید ، اما سولفات آلومینیوم برای تولید بسیاری از محصولات مورد استفاده روزانه شماکاربرد دارد.

حتی آبی که می نوشید با استفاده از سولفات آلومینیوم فیلتر می شود!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *