مقالات

تفاوت بین SLS و SLES

تفاوت بین SLS و SLES

اگر از عاشقان محصولات زیبایی و آرایشی بهداشتی هستید، ممکن است از قبل با اختصارات SLS و SLES آشنا باشید. علیرغم اینکه این دو ماده چقدر شبیه به نظر می رسند، تفاوت زیادی بین آن ها وجود دارد.

SLS مخفف سدیم لوریل سولفات( Sodium Lauryl Sulfate) است و ممکن است با نام سدیم دودسیل سولفات  (Sodium Dodecyl Sulfate) نیز شناخته شود.

در همین حال، SLES مخفف سدیم لورت سولفات (Sodium Laureth Sulfate) است و گاهی اوقات ممکن است به عنوان سدیم لوریل اتر سولفات( Sodium Lauryl Ether Sulfate) نوشته شود.

SLS و SLES هر دو سورفکتانت هایی هستند که به بسیاری از محصولات بهداشتی و زیبایی اضافه می شوند تا کف ایجاد کنند و یک عمل پاک کنندگی را انجام می دهند.

در پست امروز، تفاوت‌های بین SLS و SLES را بررسی می‌کنیم با شیمی رو همراه باشید.

SLS چیست؟

sls در شوینده ها

sls در شوینده ها

سدیم لوریل سولفات (SLS) در بسیاری از محصولات بهداشتی و آرایشی روزمره یافت می شود زیرا کف می کند و کف پاک کننده ایجاد می کند. بسیاری از صابون‌های دست، شوینده‌های صورت، کرم‌های اصلاح و حتی خمیر دندان، کیفیت کف‌کنندگی خود را مدیون SLS هستند.

SLS مانند یک ماده پاک کننده دوست داشتنی به نظر می رسد، درست است؟

SLS توسط بسیاری از نهادهای نظارتی از جمله انجمن لوازم آرایشی، بهداشتی و عطری (CTFA) و پنل بررسی مواد آرایشی (CIR) ایمن تلقی می شود. با این حال، علیرغم ایمن بودن این ماده،SLS اگر برای مدت طولانی روی پوست بماند، به عنوان یک محرک پوست شناخته می شود.

مشکلات گزارش شده با SLS

اگر از پوست حساس یا بیماری های پوستی مانند درماتیت رنج می برید، بهتر است از محصولات حاوی SLS دوری کنید. SLS بر هدف روزمره پروتئین های پوست تأثیر می گذارد که باعث آسیب به لایه بیرونی پوست و در نتیجه پوست ترک خورده، خشک و حساس می شود.

در اخبار مشابه، اگر از جوش های سر سفید و سرسیاه رنج می برید، ممکن است به دلیل استفاده از محصولات مراقبت از صورت و بدن حاوی SLS باشد.

شامپوهای حاوی SLS نیز مسئول ضعیف کردن مو و ایجاد ریزش مو هستند. این به این دلیل است که SLS اغلب پس از شستشو مدت طولانی در فولیکول‌های مو باقی می‌ماند و باعث می‌شود آنها در مدت زمان طولانی ضعیف شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از سدیم لوریل سولفات می توانید به خبرنامه این سایت مراجعه نمایید.

SLES چیست؟

SLES در شامپو و صابون ها

SLES در شامپو و صابون ها

اکنون که درک بهتری از SLS داریم، بیایید در مورد SLES صحبت کنیم، سدیم لورت سولفات (SLES) از SLS از طریق فرآیندی به نام اتوکسیلاسیون (که در آن اکسید اتیلن برای تغییر ترکیب وارد می شود) به دست می آید.

واقعیت جالب: هر عنصری که به -eth ختم می شود نیز از طریق اتوکسیلاسیون بوده است!

این فرآیند به این معنی است که SLES برای استفاده در محصولات مراقبت از بدن و حمام بی خطر است و نسبت به مدل قبلی خود، SLS، برای پوست ملایم تر است. برخلاف SLS، سدیم لورت سولفات پوست شما را تشدید نمی کند یا رطوبت اضافی را از آن می گیرد.

محصولات مراقبت از پوست حاوی SLES مانند SLS پاک کننده، کف کننده و امولسیون کننده خواهند بود، اما پس از استفاده با ایجاد احساس نرمی ابریشمی، نرم و مغذی برای پوست شما نیز مفید خواهند بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از سدیم لوریل اتر سولفات (SLES) یا تگزاپون می توانید به خبرنامه این سایت مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *