مقالات

4 کاربرد مهم مانیتول در صنعت

application-of-mannitol

در مقاله ی قبل به طور کامل با مانیتول و نکات ایمنی و سلامتی آن صحبت کردیم حال می خواهیم با کاربرد آن آشنا شویم با شیمی رو همراه باشید:

کاربرد مانیتول

مانیتول، یکی از شیرین‌کننده‌های الکلی است که به صورت طبیعی در برخی میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود. این ترکیب شیمیایی به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصر به فردی، در بسیاری از صنایع مانند صنایع غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، پزشکی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از فواید آن عبارتند از:

جایگزین بسیار خوب قند: با توجه به اینکه این ماده یک شیرین‌کننده طبیعی است، می‌تواند جایگزینی مناسبی برای قند در برخی موارد باشد، مانند بیماری‌های دیابتی و بیمارانی که باید مصرف قند را محدود کنند.

حال به طور مفصل با برخی کاربردهای مهم آن آشنا می شویم :

کاربرد مانیتول در صنایع غذایی:

این ماده به عنوان یک جایگزین قند در بسیاری از محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان مثال آدامس، شکلات، نوشیدنی‌های بدون قند، غلات صبحانه و بسیاری دیگر.

از مزایای استفاده از این ماده به عنوان جایگزین قند، می توان به کاهش کالری و شکر خون، حفظ سلامت دندان ها، ایجاد تاثیر کمتر روی قند خون و شیرینی بیشتر آن نسبت به قند اشاره کرد.

کاربرد مانیتول در داروسازی:

مانیتول در داروسازی

مانیتول در داروسازی

این ماده به عنوان یک داروی شناخته شده است که درمان برخی از بیماری ها از جمله برخی از نارسایی های کلیه، سکته مغزی، ادم ریه و اختلالات چشمی را بهبود می بخشد. همچنین، به عنوان یک عامل پوشش دهی استفاده می شود تا از اکسیداسیون داروهای حساس در طول فرآیند تولید جلوگیری شود.

کاربرد در صنایع آرایشی و بهداشتی:

مانیتول در محصولات آرایشی و بهداشتی

مانیتول در محصولات آرایشی و بهداشتی

این ماده به عنوان یک ماده مرطوب کننده در صنایع آرایشی و بهداشتی مانند لوسیون ها، کرم ها و شامپو ها استفاده می شود. این ماده از خشکی و خارش پوست جلوگیری می کند و به پوست نرمی و شادابی می بخشد.

کاربرد در صنایع دام و طیور:

مانیتول به عنوان یک منبع انرژی برای دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *