مقالات

7 گرید رایج مواد شیمیایی و معرف ها

انواع گرید مواد شیمیایی

هفت گرید رایج برای مواد شیمیایی و معرف ها

 افراد در زنجیره تأمین باید گریدهای مختلف مواد شیمیایی و کاربردهای آنها را بدانند و درکی از آنها داشته باشند.

مواد شیمیایی و معرف نقش اساسی در ساخت و آزمایش محصولات دارویی ، دستگاه های پزشکی ، مواد بیولوژیکی ، محصولات مبتنی بر سلول و بافت و بسیاری دیگر از راه حل های مربوط به مراقبت های بهداشتی دارند.

 آزمایشگاه ها و محققانی که از مواد شیمیایی و معرف استفاده می کنند ، باید از دو مورد اطمینان حاصل کنند:

  1.  آیا تولید کنندگان ماده های  شیمیایی، گرید بندی هر ماده  را به درستی شناسایی کرده اند؟
  2. آیا این مواد شیمیایی از تمام استانداردهای نظارتی و انطباق برای استفاده در آزمایشگاه برخوردار هستند؟

کارشناسان هنگام آزمایش یا ساخت محلول در آزمایشگاه باید بر اساس کاربردو نیازشان به درستی تصمیم بگیرند که کدام گرید را در ساخت محلول استفاده کنند .

در زیر هفت گرید رایج برای مواد شیمیایی و معرف از بالاترین تا کمترین درجه / خلوص شرح داده شده است:

گرید ACS:

با استانداردهای خلوص تعیین شده توسط انجمن شیمی آمریکا (ACS) مطابقت دارد یا از آنها فراتر می رود.

این درجه برای مواد غذایی ، دارویی قابل قبول است و می تواند برای کاربردهای ACS یا روشهای عمومی که به مشخصات دقیق و خلوص بالای 95 درصد نیاز دارند استفاده شود.

گرید Reagent:

درجه معرف به طور کلی با درجه ACS برابر است و برای مواد غذایی ، دارویی قابل قبول می باشد. و برای استفاده در بسیاری از کاربردهای آزمایشگاهی و تحلیلی مناسب است.

گریدUSP :

مطابق با الزامات داروسازی ایالات متحده (USP) است. این درجه برای مواد غذایی ، دارویی قابل قبول است. همچنین بیشتر برای اهداف آزمایشگاهی استفاده می شود .

گریدNF:

نمره NF مطابق با الزامات فرمول ملی (NF) است.

 (USP– NF) به طور مشترک کتابی از استانداردهای  دارویی عمومی را برای مواد دارویی شیمیایی و بیولوژیکی ، فرم های دوز ، داروهای ترکیبی ، مواد کمکی ، وسایل پزشکی و مکمل های غذایی منتشر می کنند. 

گرید آزمایشگاهی:

محبوب ترین گرید برای استفاده در برنامه های آموزشی است، اما سطح دقیق ناخالصی آن مشخص نیست. اگرچه برای آموزش بسیار عالی می باشد. اما به اندازه کافی خالص نیست که برای هر نوع ماده غذایی ، دارویی ارائه شود.

گرید خالص:

 مواد شیمیایی با گرید خالص یا عملی نیز نامیده می شود ، هیچ استاندارد رسمی را ندارد. به اندازه کافی خالص نیست که برای هر نوع ماده غذایی ، دارویی ارائه شود.

گرید ACS ، Reagent و USP-NF معمولاً معادل و قابل جایگزینی هستند.

اما حتی در صورت مناسب بودن باید همیشه قبل از استفاده تأیید شود. این کار را می توان با بررسی الزامات نظارتی قابل اجرا انجام داد.

مواد شیمیایی درجه آزمایشگاهی ، به دلیل کم هزینه بودن و خلوص شیمیایی خوب ، به طور گسترده ای در برنامه های آموزشی مانند آموزش آزمایشگاه ها در دو سطح دبیرستان و دانشگاه استفاده می شود.

با این حال ، مواد شیمیایی درجه آزمایشگاهی برای استفاده در آزمایشگاه کنترل کیفیت تولید کننده دستگاه های دارویی یا پزشکی مناسب نخواهد بود.

مواد شیمیایی ACS- USP  یا درجه واکنش دهنده باید در این روش ها استفاده شوند ، زیرا این مواد ناخالصی کمتری دارند.

چگونه هزینه عملیات را پایین بیاوریم؟

 هفت نوع مختلف و غیر معادل درجه خلوص مواد شیمیایی ، بسیار مهم است که درک کنیم چگونه آنها می توانند روی محصولات تأثیر بگذارند.

استفاده از مواد شیمیایی با درجه خلوص پایین تر از آنچه که برای محصول مورد نیاز است ، می تواند یک اشتباه پرهزینه باشد.

به همین ترتیب ، استفاده ازمواد شیمیایی با درجه خلوص بالاتر از  نیاز می تواند منجر به هزینه های غیرضروری شود.

اقدامات دقیق نظارتی و داشتن درک کاملی از اجزای مورد نیاز فرآیند شما از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد . واز این خطاها جلوگیری می کند و هزینه ی عملیات را پایین می آورد.

فروشگاه اینترنتی شیمی رو آماده ارائه انواع مواد  شیمیایی در انواع گریدها حتی گرید های کمیاب می باشد برای خرید این مواد می توانید به قسمت فروشگاه سایت رفته و همین حالا خریدتان را به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *